Zamknij Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Międzynarodowe spotkanie w ramach projektu RiConnect

6 minut czytania.
Zdjęcie przedstawia autostradę, na której znajduje się bardzo dużo samochodów. Na pierwszym tle widać wyprzedzające się ciężarówki

22-23 października br. odbyło się dwudniowe międzynarodowe spotkanie online w ramach projektu RiConnect, którego gospodarzem była Metropolia Krakowska. Tematem przewodnim spotkania była zmiana sposobu przemieszczania się – Reorganizing how we move. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele wszystkich miast partnerskich, członkowie Lokalnej Grupy URBACT oraz eksperci z innych sieci funkcjonujących w ramach URBACT.

Podczas spotkania przedstawione zostały przykłady dobrych praktyk wdrożonych w Helsinkach, w tym strategia przewidująca zmianę charakteru infrastruktury dróg w kierunku ulic. Przedstawiciel Amsterdamu pokazał efekty rewitalizacji głównej stacji kolejowej w Amsterdamie, a przedstawiciele Stowarzyszenia Metropolia Krakowska inwestycje dot. parkingów P+R oraz nowe rozwiązania dot. mobilności związane z uruchomieniem Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej, a także projektowane zmiany w przestrzeni publicznej. Dodatkowo każdy z partnerów projektu przedstawił informację o Lokalnej Grupie URBACT, wnioski z przeprowadzonej wśród interesariuszy projektu ankiety i analizy obszaru oraz zaprezentował główne zagadnienia planowane do objęcia Zintegrowanym Planem Działań.

W drugim dniu spotkania Metropolia Krakowska zabrała gości na wirtualną wizytę do Skawińskiego Centrum Komunikacyjnego.  Przedstawiono informacje na temat zmian zachodzących w mobilności oraz przekształceń dot. przestrzeni publicznych w związku z rozwojem infrastruktury mobilności. W celu poznania opinii na temat obecnej oraz przyszłej funkcji Skawińskiego Centrum Komunikacyjnego oraz jego otoczenia przeprowadzono 5 wywiadów z interesariuszami. Dzięki temu poznano opinie z różnych perspektyw – osoby zarządzającej gminą, urbanisty, osoby reprezentującej gminę, pasażera oraz mieszkańca. Podczas prezentacji przedstawiono miejsce realizacji Zintegrowanego Planu Działań zarówno z perspektywy powstającego węzła przesiadkowego, jak i nowych funkcji przestrzeni publicznych modyfikowanych w wyniku rozwoju infrastruktury mobilności.

Po przedstawieniu głównych założeń projektu odbyła się dyskusja, w której wzięli udział przedstawiciele Skawiny, m.in. Pan Tomasz Ożóg – Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Skawina oraz przedstawiciele Metropolii Krakowskiej.

Zapraszamy do zapoznania z materiałem filmowym, który został przygotowany na potrzeby wirtualnej wizyty:

[PL] https://www.youtube.com/watch?v=eE0_f4uT2fM&feature=youtu.be

[ENG] https://www.youtube.com/watch?v=4kbBxFS5Qkg&feature=youtu.be

Materiał filmowy obejmuje również dobre praktyki, które dotyczą parkingów P+R na terenie Krakowskiego Obszaru Funkcjonalnego.

Końcówka roku także jest pracowita - trwają prace nad stworzeniem mapy drogowej dla planu działań. Wytyczy to działania na rok 2021, który będzie bogaty w wyjazdy i webinaria. Czeka nas także przeprowadzenie projektu pilotażowego oraz przygotowanie wstępnej wersji Zintegrowanego Planu Działań.