Zamknij Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Testujemy wspólny system monitorowania zużycia energii!

5 minut czytania.
Na zdjęciu znajduje się rząd kilku żarówek, które świecą w ciemności

Pierwsza faza projektu Smart Edge dobiega końca. Przez ostatnie dwa lata wymienialiśmy się wiedzą i doświadczeniem z przedstawicielami naszych partnerów z sześciu europejskich miast – Barcelony, Bukaresztu, Mediolanu, Oslo, Sztokholmu i Poczdamu. Odbył się szereg wizyt studyjnych, warsztatów, konferencji i spotkań on-line, podczas których mieliśmy okazję spotkać się i porozmawiać o wyzwaniach stojących przed miastami w kontekście niskoemisyjnego rozwoju. Omawialiśmy takie tematy jak wielopoziomowe zarządzanie, partycypacyjne planowanie przestrzeni miejskiej, rozwój gospodarczy w oparciu o OZE, energia w budownictwie oraz energia w transporcie.

Przyszedł czas na podsumowanie i wyciągnięcie wniosków z tej wymiany. Efektem pierwszej fazy projektu jest wypracowanie Planu działania na rzecz podnoszenia efektywności energetycznej budynków publicznych znajdujących się na terenie Metropolii Krakowskiej. Działanie to zostało zainspirowane z jednej strony narzędziem stosowanym na obszarze metropolitalnym Barcelony, z drugiej zaś – systemem monitorowania zużycia mediów wypracowanym i wdrażanym przez miasto Kraków.

Celem Planu Działania jest wypracowanie i wdrożenie systemu, którego zadaniem będzie gromadzenie danych na temat zużycia energii elektrycznej, paliw gazowych i stałych, a także ciepła w budynkach publicznych wraz z ich cykliczną oceną pod kątem wychwycenia anomalii i realizacji działań usprawniających. Zebranie i analiza danych o budynkach pozwoli też na lepsze planowanie inwestycji w odnawialne źródła ciepła czy prac termomodernizacyjnych.

Działanie obejmuje stworzenie bazy danych inwentaryzacyjnej budynków publicznych będących w zasobach gmin tworzących Metropolię Krakowską, a także cykliczną ocenę zużycia nośników energii cieplnej i elektrycznej w każdym z tych obiektów. Dodatkowym elementem zadania, które wpłynie na większe zaangażowanie użytkowników budynków, a także będzie miało charakter edukacyjny, będzie możliwość przekazania części wygenerowanych oszczędności kosztów ogrzewania w formie nagrody dla budynków/ instytucji. Pierwszym etapem wdrożenia Planu Działania, będzie przeprowadzenie pilotażu w kilku gminach Metropolii Krakowskiej, z którego następnie wyciągniemy wnioski i dopracowany system będziemy starali się wprowadzić we wszystkich gminach ościennych.

Kluczowe korzyści z wprowadzenia tego rodzaju systemu na terenie gmin Metropolii Krakowskiej to potencjalne obniżenie kosztów eksploatacji budynków, budowanie świadomości wśród ich użytkowników oraz budowanie wizerunku gminy jako dbającej o zasoby naturalne i jakość środowiska, wykorzystujące nowoczesne rozwiązania  techniczne i organizacyjne.