Zamknij Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

7 powodów, dla których warto zainwestować w Metropolii Krakowskiej!

13 minut czytania.

Metropolia Krakowska to obszar o bardzo wysokim potencjale inwestycyjnym. Będąc innowacyjnym i przedsiębiorczym "sercem" województwa, jest też jego motorem rozwoju, wydatnie przyczyniającym się do dynamicznego wzrostu regionu. Warto dowiedzieć się jakie są przewagi Metropolii Krakowskiej.

1. Rozpoznawalna marka miasta Krakowa:

Miasto Kraków jest bardzo rozpoznawalne na świecie. Znajomość miasta Kraków wśród respondentów wielu badań jest powszechna i większa nawet od rozpoznawalności naszego kraju. Kraków jest najchętniej odwiedzanym przez turystów zagranicznych polskim miastem. W rankingu najczęściej odwiedzanych miast świata, który oparty był o badania przepływu turystów w latach 2013-2018, Kraków zajął 74. miejsce (Warszawa zajęła 83. miejsce, a pozostałe polskie miasta nie znalazły się w rankingu). Jest to istotna przewaga konkurencyjna, którą można uznać za silną stronę całego obszaru metropolitalnego. Dodatkowo marka Metropolii Krakowskiej posiada silną afiliację z marką Krakowa przez co zyskuje pozytywny odbiór i ocenę zarówno wśród potencjalnych inwestorów, turystów i mieszkańców.

2. Oferta kulturalna i turystyczna:

Metropolia Krakowska (wraz z całym regionem) może pochwalić się unikalną w skali międzynarodowej ofertą kulturalną i turystyczną. Zasoby kulturowe i historyczne stanowią fundament dla rozwoju przemysłu czasu wolnego. Korzystne jest również położenie geograficzne, które pozwala wykorzystać walory przyrodnicze i krajobrazowe. Wszystko to przekłada się na rozwój między innymi bazy noclegowej, kongresowo-konferencyjnej oraz gastronomii. Atrakcyjność Metropolii Krakowskiej jako miejsca, w którym dobrze spędza się czas zwiększa szanse na przyciągnięcie nowych inwestycji oraz daje niepowtarzalne możliwości rozwoju dla licznych gałęzi gospodarki. Zapewnia też pracownikom firm wiele form aktywnego spędzania wolnego czasu, co ma szczególne znaczenie w kontekście coraz większej konieczności wprowadzania zasad "work balance".

3. Kapitał ludzki:

Niewątpliwie mocnym argumentem po stronie Metropolii Krakowskiej jest duża liczba uczelni wyższych, co przekłada się na dostępność absolwentów zarówno uczelni technicznych jak i kierunków ekonomicznych. Miasto Kraków jako wiodący ośrodek akademicko-naukowy w Polsce przyciąga wiele talentów, nie tylko z Polski ale również z zagranicy. Dodatkowo, atrakcyjność metropolii krakowskiej jako miejsca do życia i pracy pozwala na pozyskiwanie kapitału ludzkiego z zewnątrz. Wielu specjalistów decyduje się na przeprowadzkę do Krakowa, dzięki czemu lokalny rynek pracy jest zróżnicowany i pozwala na pozyskanie ekspertów w prawie każdej dziedzinie.  Korzystnym czynnikiem jest wciąż atrakcyjny z punktu widzenia zagranicznych inwestorów poziom kosztów pracy. Ponadto, na terenie obszaru metropolitalnego odnotowuje się zarówno dodatnie saldo migracyjne jak i dodatni przyrost naturalny. Również prognozy wskazują na utrzymywanie się tych dodatnich trendów, co zdecydowanie wyróżnia metropolię krakowską w skali kraju.

4. Innowacyjność:

Dodatkową korzyścią dobrze rozwiniętej oferty akademickiej jest obecność infrastruktury badawczej. W Małopolsce mamy do czynienia z wysokimi nakładami na prace badawczo rozwojowe. Stosunek całkowitych nakładów na prace badawczo rozwojowe do PKB jest znacznie wyższy niż w przypadku porównywalnych regionów. W całej Małopolsce, a głównie w Krakowie działa wiele startupów, które specjalizują się między innymi w technologiach informacyjno-komunikacyjnych (takich jak big data, IoT, fintech). Dodatkowo startupy mogą liczyć na bardzo dużą pomoc ze strony samorządów i instytucji otoczenia biznesu, które tworzą programy akceleracyjne, pomagające rozwijać się innowacyjnym firmom. Należy podkreślić, że Metropolia Krakowska osiąga bardzo dobre wyniki w porównaniu z innymi metropoliami w zakresie kapitału ludzkiego, edukacji oraz innowacyjności.

5. Duże doświadczenie w realizacji inwestycji:

Przewagą konkurencyjną Metropolii Krakowskiej jest możliwość czerpania z dotychczasowych doświadczeń i wykorzystanie zrealizowanych inwestycji zagranicznych do przyciągania kolejnych inwestorów. W ostatnich latach udało się zbudować imponujący „track record” w takich sektorach jak usługi dla biznesu (centra outsourcingu procesów biznesowych – BPO oraz centra usług wspólnych – SSC), IT oraz badania i rozwój. W krakowskich centrach usług pracuje kilkadziesiąt tysięcy osób. Kraków zajął ósmą pozycję w rankingu Tholons Services Globalization City Index 2017 (ranking najlepszych miast dla międzynarodowych usług). Wśród zalet Krakowa podkreślono w szczególności dostępność dobrych specjalistów, atrakcyjne warunki do prowadzenia biznesu, efektywność kosztową i wysoką jakość życia.

6. Położenie geograficzne:

Poza walorami przyrodniczo-krajobrazowymi, położenie geograficzne Metropolii Krakowskiej oferuje duże możliwości w zakresie intensyfikacji współpracy międzynarodowej. Położenie w „centrum” kontynentu pozwala w krótkim czasie dotrzeć z Metropolii Krakowskiej do wielu ważnych europejskich ośrodków gospodarczych. Dodatkowo, bliskość granicy państwa ułatwia lokalnym przedsiębiorcom ekspansję zagraniczną. Położenie to jest szczególnie korzystne ze względu na skracające się łańcuchy dostaw i coraz odważniejsze plany międzynarodowych korporacji do przenoszenia swojej działalności z terenów Azji do Europy.

7. Szlaki transportowe:

Metropolia Krakowska może być uznana za dobrze skomunikowaną. Przede wszystkim istotną z punktu widzenia zagranicznych podmiotów zaletą Metropolii Krakowskiej jest dobrze rozwinięty port lotniczy. Kraków-Airport im. Jana Pawła II to największy w Polsce regionalny port lotniczy. W bezpośrednim obszarze oddziaływania lotniska znajduje się około  7,9 mln mieszkańców w promieniu 100 km od Krakowa (czas dojazdu około 90 minut). Dodatkową zaletą metropolii jest ciągły rozwój infrastruktury. Prężnie rozwijają się obecnie infrastruktura kolejowa oraz transportu kołowego, a plany inwestycyjne w tym zakresie na najbliższe lata są imponujące. Metropolia Krakowska korzysta też na przebiegu autostrady A4, która zapewnia dobrą komunikację szczególnie w kierunku zachodnim.

Podsumowanie: Metropolia Krakowska-Metropolia Możliwości:

Przedstawione powyżej zalety Metropolii Krakowskiej nie wyczerpują oczywiście tematu przewag konkurencyjnych regionu. Pokazują natomiast, że Krakowski Obszar Funkcjonalny jest świetnie położonym, dobrze skomunikowanym i innowacyjnym regionem, posiadającym bogate zasoby kadr, wspaniałą historię i jeszcze lepsze perspektywy rozwoju. Dlatego inwestorze - warto zainwestować w metropolii możliwości.