Izba Przemysłowo-Handlowa w Krakowie, w ramach finansowanego z Programu Ramowego Horyzont 2020 projektu KAM2SouthPL2, realizuje bezpłatne usługi audytów innowacyjności dla mikro, małych i średnich firm z Polski Południowej.
Audyty te przeprowadzane są z wykorzystaniem dwóch alternatywnych narzędzi.
Audyty innowacyjności oparte na metodologii IMP3rove IPH w Krakowie realizuje od roku 2014. Audyt ten w dużym skrócie polega na przeprowadzeniu badania procesów zarządzania innowacjami w przedsiębiorstwie w oparciu o zestandaryzowany kwestionariusz, którego kształt był latami współtworzony i udoskonalany przez międzynarodowe grona specjalistów z zakresu stymulowania i oceny innowacyjności.
Aspekty zarządzania innowacjami które są analizowane to:
- strategia innowacji,
- organizacja i kultura innowacji,
- zarządzanie cyklem życia innowacji
- czynniki innowacji w zakresie zasobów ludzkich i wiedzy,
- finanse.
Po przeprowadzeniu tak skonstruowanego audytu narzędzia dostępne na internetowej platformie IMP3rove pozwalają bez ujawniania informacji o firmie innym użytkownikom dokonać benchmarkingowej analizy sytuacji firmy poprzez porównanie jej wyników ze średnimi oraz najlepszymi wynikami uzyskanymi przez wybrane przez firmę grupy odniesienia (np. firmy o podobnej do niej wielkości, z tego samego kraju, czy z tej samej branży). Na tej podstawie system generuje dostępny tylko dla firmy raport jej rezultatów, w oparciu o który konsultant przeprowadza z przedstawicielem bądź przedstawicielami firmy warsztaty, których celem jest optymalizacja jej procesów zarządzania innowacjami, tak aby zapewnić jej maksymalną konkurencyjność i trwały wzrost.
Obecnie standardy oceny i zarządzania innowacjami w oparciu o metodę IMP3rove krzewione są na całym świecie (w ponad 100 krajach) dzięki globalnej działalności IMP3rove Academy - Europejskiej Akademii Zarządzania Innowacjami, która jest międzynarodowym centrum ekspercko-szkoleniowym propagującym holistyczne podejście do innowacji bazujące na wypracowanych standardach IMP3rove. Szkoli ona oraz akredytuje konsultantów uprawnionych do przeprowadzania audytów IMP3rove w firmach, a także prowadzi platformę internetową, dzięki której firmy mają możliwość analizy porównawczej swoich wyników z wynikami określonych przez siebie grup anonimowych firm z całego świata.
Więcej o metodzie i Akademii IMP3rove znaleźć można na jej stronie: www.improve-innovation.eu.
IMP3rove jest także zalecanym przez Komisję Europejską sposobem weryfikacji poziomu innowacyjności firmy przy ubieganiu się o wsparcie z Programów Ramowych UE takich jak Horyzont 2020.
Audyty oparte o metodę IMP3rove przeprowadzone mogą być wyłącznie w przedsiębiorstwach z kategorii MŚP, które zatrudniają co najmniej 5 osób, a wskazana wielkość zatrudnienia to powyżej 20 pracowników.
Z kolei dla przedsiębiorstw zatrudniających mniej niż 20 osób praktyczniejszym jest, wykonywany przez Izbę od roku 2017, audyt oparty o metodologię InnovationHealthCheck, który sprawdza, na ile firma jest “zorientowana na innowacje” i ocenia procesy innowacyjne w niej zachodzące. Badane jest, w jaki sposób z rynku wychwytuje się potrzeby klientów (zdefiniowane i niezdefiniowane), jak generuje się pomysły i je rozwija, jak tworzy się nowe produkty i usługi i wreszcie w jaki sposób się je komercjalizuje. Benchmark innowacji dostarczy również informacji, jaki wpływ na ten proces ma kultura innowacji w firmie, jej strategia biznesowa i struktura organizacyjna, dostępne zasoby oraz potencjał oraz stopień zaawansowania procesów innowacyjnych.
Długoletnie badania wykazały, iż 50% firm nie wprowadzających do swojej działalności innowacji, znika z rynku po 10 latach. Wiele innowacji nie opiera się jednak na rozwiązaniach technicznych bezpośrednio lub w ogóle, np. innowacyjne modele biznesowe. Do wykorzystania w innowacjach dostępna jest ogromna ilość wiedzy. Jakkolwiek rozwój nowej technologii lub integracja technologii istniejących mogą być ważne w przypadku niektórych firm – wtedy potrzebny jest dobrze funkcjonujący system badań stosowanych. Określić to pomoże właśnie audyt InnovationHealthCheck.
Firmy zainteresowane wykonaniem bezpłatnych audytów innowacyjności w oparciu o którąś z powyższych metod proszone są o kontakt:
Dr inż. Roman Cupryś
Tel. 12 428 92 59
e-mail: rcuprys@iph.krakow.pl
Źródło: https://www.iph.krakow.pl/realizowane-projekty/imp-rove.html