Zamknij Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Ekoenergia z odpadów!

6 minut czytania.

System gospodarowania odpadami komunalnymi jest wymagającym elementem działań gmin – jego organizacja wymaga decyzji jak skutecznie, niedrogo, a jednocześnie ekologicznie radzić sobie z produkowanymi przez mieszkańców śmieciami. Jednym ze sposobów gospodarowania odpadami jest ich spalanie. W Krakowie możliwe jest to dzięki funkcjonowaniu Ekospalarni.

Krakowska Ekospalarnia należy do grona najnowocześniejszych zakładów tego typu w Europie. W ciągu roku przekształca ok. 225 tys. ton odpadów nienadających się do recyklingu produkując przy tym ok. 1 mln GJ ciepła i około 95 000 MWh energii elektrycznej. – Niemal 50% energii produkowanej w zakładzie jest uznawana za odnawialną – mówi Jakub Bator, członek Zarządu KHK S.A., dyrektor Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów w Krakowie

– Energia z odpadów to niejedyna zielona energia, którą produkujemy. Rozwijamy projekt produkcji energii ze słońca – jesienią 2020 r. zamontowaliśmy na elewacji zakładu elastyczne panele fotowoltaiczne – dodaje J. Bator. Zakład jest stale unowocześniany. W 2023 r. wzbogaci się o innowacyjną instalację odzysku ciepła ze spalin, która pozwoli zwiększyć produkcję energii, zmniejszyć emisję CO2, obniżyć temperaturę spalin i zaoszczędzić znaczące ilości wody.

Edukacja priorytetem

W Ekospalarni Kraków prowadzona jest szeroko zakrojona edukacja ekologiczna skierowana za-równo do dzieci w wieku szkolnym, jak i do młodzieży i dorosłych. – Zwiedzanie zakładu to duża atrakcja, tu po prostu warto przyjechać, by zobaczyć na własne oczy górę odpadów, poznać sposób postępowania z nimi i dowiedzieć się jak bezpiecznie z odpadów produkujemy prąd i ciepło dla mieszkańców naszego miasta – mówi Marcin Kandefer, członek Zarządu KHK S.A. W czasie pandemii ścieżka edukacyjna w Ekospalarni musiała zostać zamknięta, ale po ustaniu niebezpieczeństw związanych z koronawirusem znowu będzie można wziąć udział w spotkaniach edukacyjnych w zakładzie.

Plan na poszerzenie działania

– W szczególnym dla KHK S.A. roku, roku jubileuszu 25-lecia, wyjątkowo ważne są dla nas projekty rozwojowe, w które angażujemy się wykorzystując dostępne w naszym mieście zaplecze naukowo-badawcze oraz liczne kontakty międzynarodowe. Dzięki członkostwu w Europejskim Sojuszu Wodorowym, w gronie wysokiej klasy specjalistów pracujemy nad wytwarzaniem „zielonego” wodoru w oparciu o energię pochodzącą z odpadów komunalnych. Wytworzony wodór byłby wykorzystany między innymi jako napęd do autobusów komunikacji miejskiej, które mieliśmy już okazję testować w Krakowie – mówi prezes Zarządu KHK S.A. Tadeusz Trzmiel. Zakład, po kończącym się właśnie okresie trwałości projektu unijnego od grudnia br. będzie mógł otworzyć się na współpracę z gminami ościennymi.

 

źródło: Krakowski Holding Komunalny S.A.