Zamknij Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Ekoporadnik dla MŚP

5 minut czytania.

 

 

Prowadzenie firmy to szereg wyzwań, zatem jak rozwijać swój biznes bez szkody dla klimatu i środowiska? Kompleksową odpowiedź na to pytanie zawarto w "Ekoporadniku dla małych i średnich przedsiębiorców”, który został opracowany w ramach Projektu LIFE EKOMAŁOPOLSKA dla Klimatu.

 

 

 

Pierwszym etapem pracy nad Ekoporadnikem były badania fokusowe w grupie przedsiębiorców reprezentujących takie branże jak: handel, gastronomia, hotele i pensjonaty, czy piekarnie, w związku z czym opracowanie odpowiada na potrzeby informacyjne przedstawicieli tych oraz podobnych im sektorów.

W poradniku znajdują sie szczegółowe informacje w zakresie:

  • analizy efektywności energetycznej budynku, w którym działa firma lub produkcja. Jest to pierwszy krok do zmniejszenia emisyjności budynku i całego przedsiębiorstwa, ale również priorytet krajowych i unijnych wytycznych związanych z dalszą redukcją emisji gazów cieplarnianych. W opracowaniu wskazano na różne możliwości oszczędzania energii – począwszy od realizacji najprostszych działań, jak wymiana oświetlenia, poprzez modernizację przestarzałych linii technologicznych po budowę własnych mikroinstalacji do produkcji energii.
  • gospodarowania wodą. Jej zużycie w niemal wszystkich sektorach stanowi znaczącą część wydatków, niezależnie czy jest wykorzystywana w procesie produkcyjnym, usługowym czy wykorzystywana na cele bytowe. Rozwiązania przyjazne dla klimatu i środowiska ściśle korelują z oszczędnościami dla firmy, podobnie jak w przypadku instalacji OZE. W Ekoporadniku omówione zostały sposoby na poprawę efektywności wodnej, w tym przez redukcję zużycia wody,  jej retencjonowanie i ponowne użytkowanie na skalę przemysłową.
  • zasad gospodarki o obiegu zamkniętym, traktowanej nie tylko jako konieczność racjonalnego obrotu odpadami, ale także jako szansa pozyskiwania nowego, opłacalnego surowca. W tym zakresie omówione zostały terminy i zasady w obszarze opłaty produktowej, mapy drogowej transformacji w kierunku gospodarki o obiegu zamkniętym, wymów dotyczących składowania odpadów biodegradowalnych czy raportowania niefinansowego.
  • transportu w firmie, w tym opłacalności użytkowania samochodów elektrycznych.
  • możliwych do pozyskania dotacji na ekologiczne rozwiązania.

Zachęcamy do lektury!

Link do Ekoporadnika