Zamknij Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Firmy z MK w gronie lauratów Nagrody Prezydenta RP

11 minut czytania.

Firmy: Columbus Energy S.A. oraz Airly znalazły się wśród laureatów XVIII edycji Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP, które wręczone zostały podczas uroczystej Gali w dniu 5 maja 2021 r.

Czym jest Nagroda Gospodarcza Prezydenta RP?

Nagroda Gospodarcza Prezydenta RP to wyróżnienie gospodarcze, przyznawane raz do roku przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej dla najlepszych podmiotów gospodarczych w kraju. Nagroda przyznawana jest od siedemnastu lat a jej celem jest wspieranie polskich przedsiębiorców i wyróżnianie tych którzy będąc wzorem dla innych firm, przyczyniają się do rozwoju naszej gospodarki i promowania Polski na arenie międzynarodowych.

W jakich kategoriach jest przyznawana nagroda?

Wyróżnienie otrzymywane od Prezydenta RP, przyznawane jest w siedmiu kategoriach, w tym pięciu kategoriach głównych i 2 specjalnych. Dodatkowo każdego roku Prezydent może też przyznać nagrodę indywidualną.

 Kategorie główne Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP to:

  • Lider MŚP - nagroda dla mikro, małych lub średnich przedsiębiorstw, również działających na terenach wiejskich, które funkcjonują na polskim rynku od co najmniej 5 lat i z sukcesem rozwijają się, będąc liderem w regionie,
  • Narodowy Sukces - nagroda dla polskich przedsiębiorstw, które od co najmniej 5 lat osiągają trwały wzrost i zrównoważony rozwój, będąc wzorem funkcjonowania dla innych przedsiębiorstw,
  • Międzynarodowy Sukces - nagroda dla przedsiębiorstw funkcjonujących od co najmniej 5 lat, które osiągają znaczące sukcesy na rynkach zagranicznych,
  • Odpowiedzialny Biznes - nagroda dla przedsiębiorstw wykazujących się aktywnymi działaniami związanymi ze społeczną odpowiedzialnością biznesu.
  • Firma Rodzinna – nagroda dla przedsiębiorstw, które są jednocześnie firmami rodzinnymi, czyli podmiotami gospodarczymi z sektora mikro, małych lub średnich przedsiębiorstw zarejestrowanymi i działającymi w Polsce co najmniej 15 lat.

Kategorie specjalne Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP to:

  • Startup_PL - nagroda specjalna dla przedsiębiorstw, które istnieją na rynku nie dłużej niż 5 lat oraz stworzyły innowację produktową lub technologiczną,
  • Badania+Rozwój - nagroda specjalna dla zespołów jednostek naukowych lub przedsiębiorstw, które wdrażają innowację produktową lub technologiczną.

Gala XVIII edycji Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP w cieniu pandemii.

Tegoroczna, już 18 gala odbyła się 5 maja 2021 r. w Pałacu Prezydenckim. Podczas swojego wystąpienia na gali Prezydent RP Pan Andrzej Duda podkreślał, że bardzo się cieszy, że pomimo trudności związanych z pandemią koronawirusa udało się zrealizować kolejną edycję konkursu. W trakcie wypowiedzi Prezydent dziękował przedsiębiorcom m.in. za budowanie przez nich polskiej marki za granicą, za utrzymanie miejsc pracy, pomimo tak niesprzyjających warunków i podkreślał, że władze publiczne wspierają i będą wspierać biznes na każdym kroku a wszyscy laureaci konkursu są dumą dla całego kraju. Tym bardziej cieszy, że wśród zwycięzców znalazły się aż dwie firmy z obszaru Metropolii Krakowskiej.

Columbus Energy S.A. – najlepsza firma w kategorii narodowy sukces!

Firma Columbus Energy S.A. to lider mikroinstalacji fotowoltaicznych w Polsce, który mocno pracuje na rozwój OZE w naszym kraju. Firma działa na rynku od 7 lat i odpowiada m.in. za wprowadzenie innowacyjnej na rynku usługi „Abonament na Słońce”, dzięki której każdy właściciel domu jednorodzinnego w Polsce może oszczędzać z energią słoneczną już od pierwszego dnia użytkowania. Dynamiczny rozwój firmy pokazuje jaki potencjał tkwi zarówno w regionalnym jak i krajowym rynku OZE. Świetlana przyszłość branży wynika z faktu, że

Airly – najlepszy polski Start-up!

Historia sukcesu firmy Airly pokazuje, jak duży wpływ na nasze otoczenie ma kwestia walki z zanieczyszczeniem powietrza. Start-up założony został w 2016 r. przez czterech studentów Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie i od początku swojej działalności skupiony był na monitoringu zanieczyszczenia powietrza. System atysmogowy stworzony przez Airly obejmuje: budowane w całości w Polsce sensory smogu, interaktywne mapy zanieczyszczeń dostępne na stronie internetowej oraz za pośrednictwem aplikacji mobilnych na systemy Android i iOS, tablice LED oraz prognozy zanieczyszczeń powietrza oparte na mechanizmach sztucznej inteligencji (AI). Nowatorskie rozwiązanie zaproponowane przez polską firmę zdobyło międzynarodowe uznanie, a sensory jakości powietrza wyprodukowane przez krakowską firmę działają już w takich europejskich metropoliach jak Berlin, Barcelona, Londyn, Madryt czy Wiedeń. Oprócz tego Airly może się poszczycić instalacjami w krajach takich, jak Grecja, Gruzja, Irlandia czy nawet na należąca do Norwegii wyspa – Spitsbergen. Dużym zainteresowaniem, rozwiązanie Airly cieszy się także w Rumunii i Macedonii Północnej.

Metropolia Krakowska – Metropolia Możliwości.

Znalezienie się wśród laureatów Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP aż dwóch firm, mających swoje główne siedziby na terenie Metropolii Krakowskiej pokazuje, że dzięki statusowi wiodącego w kraju ośrodka naukowego a także dzięki  dostępności wysoko wykwalifikowanej kadry pracowniczej obszar miasta Kraków i otaczających go 14 gmin stanowi bardzo atrakcyjny teren do lokowania inwestycji i powstawania innowacyjnych przedsiębiorstw. Dodatkowo warto wspomnieć, że duży wpływ na rozwój biznesu w regionie ma również działalność funkcjonujących tu instytucji otoczenia biznesu, stwarzających odpowiedni klimat inwestycyjny.