Zamknij Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Global Industrie – Przemysł Przyszłości

6 minut czytania.

W dniach 7-10 marca w Lyonie odbyły się międzynarodowe targi przemysłowe - Global Industrie 2023. W ramach projektu Krakow Metropolitan Area for Business 2, współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (Regionalny Program Operacyjny Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020) zadebiutowała na nich Kraków Nowa Huta Przyszłości S.A.

W tym roku targi te - odbywające się pod patronatem Emmanuela Macrona, Prezydenta Republiki Francuskiej - zgromadziły na 100 tys. m.kw powierzchni wystawienniczej ponad 2 tysiące prezentujących się przedsiębiorstw. Organizatorzy wskazują, że w Global Industrie 2023 udział wzięło prawie 40 tys. uczestników.

Lyońskie targi to jedna z wiodących na świecie wystaw poświęconych branży przemysłowej. Prezentowany był na nich regionalny know-how i bogactwo przemysłowe Europy w 15 głównych sektorach przemysłowych, m.in.: SMART - cyfryzacja, automatyzacja i mechatronika; elektronika; druk 3d; wykończenie i obróbka materiału; pomiary; tworzywa i wiele innych.

Od początku kryzysu związanego z pandemią COVID-19 wzmocnił się trend przenoszenia do Europy części bazy produkcyjnej. Aby sprostać stawianym wyzwaniom, wszystkie branże przemysłowe inwestują mocno w innowacyjne rozwiązania, co było bardzo widoczne podczas targów.

Wiodącym tematem, pojawiającym się w rozmowach na stoisku Krakow Metropolitan Area for Business była sytuacja geopolityczna i jej wpływ na rynki międzynarodowe. W kontekście nowych kryzysów branże mobilizuje się i zwiększają swoje zaangażowanie w obszarach nowych technologii. Wiele jednak firm poszukuje lokalnych poddostawców i z wielką ostrożnością rozważa decyzje inwestycyjne.

Odwiedzający stoisko zorganizowane przez Kraków Nowa Huta Przyszłości S.A. przedstawiciele międzynarodowego biznesu interesowali się możliwościami współpracy przedsiębiorców i poszukiwali podwykonawców. Oprócz firm z Francji, oferta Krakowa i Małopolski cieszyła się popularnością wśród gości z Hiszpanii i Portugalii. Co ciekawe, w rozmowach przejawiał się trend migracji pracowników z krajów zachodnioeuropejskich właśnie do Krakowa. Rozmówcy podkreślali atuty Małopolski, szczególnie zwracając uwagę  na dostępność wysoko wykwalifikowanej kadry inżynierskiej.

W spotkaniach na stoisku udział wzięli także przedstawiciele instytucji wspierających przedsiębiorców i wymianę handlową pomiędzy Polską a Francją: Zagraniczne Biuro Handlowe Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu S.A. w Paryżu, Francusko – Polska Izba Gospodarcza oraz pan Hubert Czernik - Konsul Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Lyonie.

Efekt uczestnictwa przedstawicieli Krakow Metropolitan Area for Business Global Industrie 2023 to kilkadziesiąt nawiązanych kontaktów, wzrost zainteresowania ofertą gospodarczą oraz promocja wizerunku ekonomicznego Krakowskiego Obszaru Metropolitalnego w skali międzynarodowej.