Zamknij Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

W Małopolsce powstanie polski oddział akceleratora innowacji obronnych NATO

7 minut czytania.

 

 

 

 

 

 

 

Krakowskie instytucje zdecydowały się połączyć siły, aby przyłączyć się do rozwoju sieci NATO DIANA, oferując zarówno nowoczesny program inkubacji i akceleracji, jak i lokalizację w pięknym Krakowie.

Krakowski Park Technologiczny i Akademia Górniczo-Hutnicza wprowadzą razem przyspieczone rozwiązania technologiczne o podwójnym zastosowaniu na potrzeby obronności i bezpieczeństwa.

Głównymi obszarami działalności Krakow DIANA Accelerator będzie wsparcie realizacji programów akceleracyjnych w obszarze rozwiązań technologicznych potrzebnych do zapewnienia bezpieczeństwa i obronności wszystkich krajów sojuszniczych NATO. Dla Polski to szansa na wsparcie modernizacji technologicznej sektora obronności i rozwój firm w obszarze nowych i przełomowych technologii podwójnego zastosowania, czyli zarówno do celów cywilnych jak i obronnych. Akcelerację biznesową ma zapewnić przede wszystkim KPT, natomiast akcelerację technologiczną oraz dostęp do infrastruktury badawczej i laboratoryjnej – AGH. DIANA współpracuje z wyłonionymi w konkursach start-upami i firmami z całego Sojuszu, wspierając je finansowo, szkoleniowo i mentoringowo oraz zapewniając dostęp do szerokiej sieci inwestorów i przedstawicieli przemysłu.

Celem sieci DIANA, stworzonej przez NATO, jest połączenie kompetencji naukowców, innowatorów oraz start-upów współpracujących nad rozwiązaniami „głębokich technologii” (ang. deep tech) z jednostkami sektora obronnego i wojskowego.
W obszarze zainteresowań DIANA znajdą się nowe i przełomowe technologie (ang. emerging and disruptive technologies), do których zaliczają się m.in. sztuczna inteligencja, technologie kosmiczne, kwantowe, autonomiczne, informacyjne i komunikacyjne, energetyka, a także biotechnologia oraz nowe surowce i materiały, a także produkcja.
 
Rozwój technologii z potencjałem tzw. podwójnego zastosowania pozwoli na ich dynamiczny rozwój, dalszą komercjalizację oraz szybszą implementację przez sojuszników NATO. Konsorcjum AGH oraz KPT powstało z myślą o zwiększeniu potencjału akceleracyjnego Polski, a dołączenie do sieci DIANA niesie ze sobą ogromną szansę na stworzenie krajowego ekosystemu innowacji, czerpiącego z najlepszych praktyk ekosystemu natowskiego, obejmującego już dzisiaj przeszło 200 podmiotów stowarzyszonych w ramach sieci DIANA.
 
Udział w akceleratorze jest koordynowany przez Departament Innowacji Ministerstwa Obrony Narodowej, który aktywnie wspiera udział Polski
w programie DIANA. 
 
"Cieszę się, że w Krakowie powstaje Krakow DIANA Accelerator, który będzie impulsem do translacji technologii wymyślanych do użytku i na potrzeby sił zbrojnych, na potrzeby bezpieczeństwa, przemysłu obronnego w różnym wymiarze" powiedział wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz podczas konferencji prasowej, która odbyła się 15 marca 2024 r. w AGH.
 
W AGH powołano pełnomocnika Rektora ds. NATO DIANA, którym została Izabela Albrycht, członkini Grupy Doradczej NATO ds. nowych i przełomowych technologii w l. 2020-2022, natomiast KPT powołał pełnomocnika ds. technologii podwójnego zastosowania, został nim Bartosz Józefowski.
 
Informacje dotyczące polskiego oddziału akceleratora innowacji obronnych NATO dostępne są na stronie: www.diana.krakow.pl