Zamknij Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Inicjatywa 600 na półmetku realizacji

5 minut czytania.
Dachy domów jednorodzinnych z kominami z których wydobywa się dym, który produkowany jest przez piece węglowe, tzw. kopciuchy

W maju 2021 r., na 600 dni przed wejściem w życie uchwały antysmogowej, gminy ościenne Krakowa podjęły Inicjatywę 600, w ramach której zobowiązały się do prowadzenia działań, których celem jest znaczące przyspieszenie wymiany starych źródeł ciepła oraz pełne wdrożenie uchwały antysmogowej. Środki na ten cel przekazała Gmina Miejska Kraków.

Inicjatywa 600 – na czym polega? 

Inicjatywa 600 to wspólne zobowiązanie gmin ościennych do prowadzania aktywnej kampanii informacyjno-edukacyjnej wśród mieszkańców oraz realizacji dodatkowych działań zmierzających do likwidacji bezklasowych źródeł ciepła.

Kampania informacyjna w ramach inicjatywy 600 dotyczy:

  • terminu wejścia w życie uchwały antysmogowej, równoznacznego z zakazem użytkowania bezklasowego kotła pod karą grzywny,
  • możliwości uzyskania dotacji na wymianę starego źródła ciepła i termomodernizację domu,
  •  konsekwencji niedostosowania się do wymogów uchwały antysmogowej.

Kraków wspiera swoich partnerów:

Miasto Kraków wdrożyło uchwałę antysmogową 1 września 2019 r. Na terenie miasta obowiązuje całkowity zakaz palenia węglem i drewnem. Efekty uchwały są już odczuwalne. Do pełnej poprawy jakości powietrza potrzebne jest też ograniczenie napływu zanieczyszczeń z gmin sąsiednich. Podkreślając, że powietrze jest wspólnym dobrem, władze Krakowa postanowiły wesprzeć swoich partnerów w prowadzeniu działań na rzecz poprawy jakości powietrza. W ramach Inicjatywy 600 Miasto Kraków przeznaczyło w 2021 r. środkifinansowe na działania informacyjno-edukacyjne. Każda gmina otrzymała 14 tys. zł na intensyfikację prowadzonych działań.

Na „półmetku” inicjatywy:

Na wymianę starego kotła pozostało niespełna 300 dni. Informują o tym m.in. tablice, billboardy oraz ulotki, których wykonanie było możliwe dzięki uzyskanemu dodatkowemu wsparciu finansowemu. Wzmocnienie przekazu kierowanego do mieszkańców przez poszczególne gminy stanowiły też liczne artykuły prasowe informujące o możliwości oraz korzyściach płynących z wymiany źródła ciepła. Dodatkowe środki umożliwiły gminom intensyfikację prowadzonych kontroli spalania. Wykorzystano do nich nowoczesne narzędzia tj. drony oraz specjalistyczny sprzęt (m. in. wilgotnościomierze). Zrealizowano także badania próbek popiołu w akredytowanym laboratorium. W ramach Inicjatywy 600 pracownicy gmin mieli również okazję zwiększyć swoją wiedzę oraz kompetencje w zakresie wyboru właściwej instalacji odnawialnych źródeł energii, dzięki czemu mieszkańcy mają możliwość otrzymania fachowej pomocy.