Pobudzanie przedsiębiorczości i innowacyjności to jeden z głównych celów dla dziedziny gospodarka, które wskazane zostały w Strategii Metropolia Krakowska 2030. Zespół metropolitalny ds. gospodarki, działający przy Forum Rozwoju Gospodarczego przez ostatnie kilka miesięcy pracował nad zdefiniowaniem działań, które mają doprowadzić nas do realizacji tego celu.
Podczas kwietniowego Forum Rozwoju Gospodarczego zastanawialiśmy się wspólnie z ekspertem działającym przy Forum dr Marcinem Piątkowskim z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie jak można kształtować przedsiębiorczość na poziomie lokalnym. Z kolei podczas czerwcowego Forum Rozwoju Gospodarczego Metropolii Krakowskiej mogliśmy poznać perspektywę całego województwa małopolskiego i usłyszeć o rekomendacjach dla samorządu terytorialnego w zakresie pobudzania przedsiębiorczości, które wynikają z raportu przygotowanego przez Małopolskie Obserwatorium Rozwoju Regionalnego: „Przedsiębiorczość Młodych Małopolan”. Prezentację w tym zakresie wygłosił Pan Rafał Poniewski z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, który w kompleksowy sposób przedstawił wyniki badania jakościowego, prowadzonego wśród dzieci i młodzieży z gmin Małopolski, a także m.in. wśród nauczycieli, doradców zawodowych i przedstawicieli instytucji otoczenia biznesu. Mogliśmy się dowiedzieć m.in., że dla pobudzania przedsiębiorczości, szczególnie w szkołach niezmiernie istotne jest budowanie sieci współpracy, angażowanie lokalnych środowisk i Instytucji Otoczenia Biznesu, wspieranie firm pełniących misję edukacyjną, ścisła współpraca ze szkołami branżowymi i zaangażowanie pracowników samorządowych w ramach zajęć z przedsiębiorczości, pobudzanie wizyt w lokalnych przedsiębiorstwach/zakładach pracy. W trakcie dyskusji przeważał głos, że bardzo ważne jest kształtowanie postaw przedsiębiorczych już od najmłodszych lat i „odczarowywanie” pojęcia przedsiębiorca, które bardzo często kojarzy się młodym ludziom z osobą, która pracuje cały czas, nie ma czasu na inne aktywności czy życie poza pracą. Podkreślano również niski priorytet przedsiębiorczości w systemie edukacji, który powoduje, że osoby uczęszczające na te zajęcia nie zdobywają właściwej wiedzy a co za tym idzie nie rodzi się w nich „gen przedsiębiorczości.”
Gorąco zachęcamy do zapoznania się z całym raportem, który dostępny jest tutaj: Przedsiębiorczość_młodych_raport.pdf
Z naszych spotkań kształtuje się szereg praktycznych korzyści jakie może osiągać gmina z pobudzania przedsiębiorczości swoich mieszkańców. Do najważniejszych z nich możemy zaliczyć: tworzenie produktu krajowego brutto (PKB), tworzenie nowych miejsc pracy, źródło dochodów dla budżetów gmin i budżetu państwa (wpływy z obciążeń fiskalnych przedsiębiorstw), tworzenie struktury ekonomicznej – zaplecze dla dużych przedsiębiorstw (kooperacja, podwykonawstwo), ożywienie gospodarcze regionów wiejskich, udział w procesie zmian struktury sektorowej kraju (zwłaszcza przemysłowej), przyczynianie się do transformacji społecznej, integracja lokalna i ponadlokalna.
Znajdujemy się obecnie na ostatnim etapie prac nad przygotowaniem Planu Działania dotyczącego rozwoju współpracy i inwestycji w zakresie rozwoju gospodarczego Metropolii Krakowskiej oraz rozwoju działań na rzecz adaptacji kadr do rynku pracy. Jednym z naszych priorytetów, które postawiliśmy sobie na początku prac jest stworzenie konkretnych działań i narzędzi, które umożliwią nam m.in. pobudzanie przedsiębiorczości w gminach naszej Metropolii. W dokumencie przewidzieliśmy szereg ciekawych propozycji, które będziemy realizować po to, by w 2030 roku Metropolia Krakowska była będzie ośrodek innowacyjny i konkurencyjny, kreujący trwałe relacje w sieci wiodących ośrodków gospodarczych Europy.
Dziękujemy wszystkim przedstawicielom gmin i zaproszonym ekspertom za udział w forum i już nie możemy się doczekać kolejnych spotkań.