We wrześniu tego roku ruszył projekt INTERLACE (INTERnational cooperation to restore and connect urban environments in Latin AmeriCa and Europe), realizowany w ramach Programu Horyzont 2020.
Metropolia Krakowska jest jednym z miast uczestniczących w projekcie, którego celem jest wsparcie miast z Europy i Ameryki Łacińskiej w efektywnej ochronie i rewitalizacji ekosystemów, zwłaszcza tych położonych na przedmieściach i innych terenach zagrożonych.
Projekt realizowany będzie przez kolejne 4 lata w bardzo szerokim partnerstwie i skonstruowany jest w taki sposób aby zapewniać wiele możliwości wymiany doświadczeń i aktywnej współpracy, zarówno na poziomie lokalnym, regionalnym jak i światowym.
W skład konsorcjum projektu, którego koordynatorem jest Ecologic Institute z Berlina, wchodzi kilkanaście instytucji naukowych, firm i organizacji pozarządowych, w tym Fundacja Sendzimira. Kluczową rolę w projekcie pełni sześć partnerskich aglomeracji, wśród których jest również Metropolia Krakowska.
W dniach 2-4 listopada odbyło się spotkanie inaugurujące projekt, połączone z Forum Miejskim, podczas którego każde z miast partnerskich prezentowało stojące przed nim wyzwania w zakresie ochrony miejskich ekosystemów. Omawialiśmy także uwarunkowania legislacyjne i polityczne, wyzwania w zakresie zarządzania oraz zidentyfikowaliśmy głównych interesariuszy i adresatów naszych działań. Wszystko po to by dostarczyć naszym partnerom wiedzę i informacje niezbędne aby zrozumieć specyfikę danego miasta. Dzięki temu rozwiązania wypracowywane w projekcie mają szansę być narzędziami szytymi na miarę potrzeb i aspiracji danego obszaru.
Przed nami 4 lata wspólnej pracy, wymiany doświadczeń i wizyt studyjnych zogniskowanych wokół metod wykorzystania rozwiązań opartych na przyrodzie (nature based solutions - NBS) w rozwoju obszarów metropolitalnych. Rozwiązania oparte na przyrodzie Komisja Europejska definiuje jako opłacalne (wydajne ekonomicznie), dostarczające równocześnie korzyści natury ekologicznej, ekonomicznej i społecznej, a także wspierające adaptację do zmian klimatu. W toku realizacji projektu będziemy wspólnie zastanawiać się nad tym jak wykorzystać tego typu rozwiązania przy odpowiadaniu na problemy stojące przed gminami Metropolii Krakowskiej.
Już teraz zachęcamy Państwa do śledzenia informacji o projekcie i włączania się w zaplanowane aktywności.