Zanieczyszczenie powietrza jest jednym z wyzwań, z którym już od kilku lat z powodzeniem działania podejmują wszystkie gminy Metropolii Krakowskiej. Jednym z ciągłych działań podejmowanych w tym zakresie jest bieżąca informacja o stopniach zanieczyszczenia powietrza. W celu ułatwienia samorządom wywiązania się z tego obowiązku na terenie Metropolii wprowadzono rekomendacje, które mają ujednolicić sposob informowania wśród gmin ościennych Krakowa.
Od 26 stycznia br. Gminy Metropolii Krakowskiej stosują ujednolicony system informowania o sto-pniach zagrożenia zanieczyszczenia powietrzem. Wynika to z Uchwały przyjętej przez Nadzwyczajne Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia Metropolia Krakowska, która jest pokłosiem wcześniejszych ustaleń gmin Metropolii w zakresie ochrony powietrza, a także odpowiedzią na zmiany w aktualnie obowiązujących przepisach prawa.
Elementem jednolitego systemu informowania jest wprowadzenie wzorów grafik informujących o stopniach zagrożenia zanieczyszczeniem powietrza (jakość powietrza dobra, niekorzystna – 1 stopień, zła – 2 stopień, bardzo zła – 3 stopień). Grafiki w sposób schematyczny przedstawiają najważniejsze zakazy i rekomendacje, wprowadzane w sytuacji ogłoszenia jednego ze stopni zagrożenia zanieczyszczeniem powietrza atmosferycznego. Warto zaznaczyć, że wyróżniają one gminy Metropolii Krakowskiej spośród innych gmin województwa małopolskiego. Zostały opracowane z uwzględnieniem uwag i sugestii w przeprowadzonych wcześniej konsultacjach.Krako
Gminy ościenne Krakowa regularnie publikują komunikaty o stopniu zagrożenia zanieczyszczeniem powietrza. Wiele z nich m.in. Czernichów, Kocmyrzów-Luborzyca, Mogilany czy Świątniki Górne w komunikatach stosują już opracowane grafiki oraz widżety informujące o aktualnym stanie powietrza i wprowadzonym stopniu zagrożenia zanieczyszczeniem powietrza. Jest to ważny krok w kierunku ujednolicenia informowania o stanie powietrza na terenie Metropolii.
Stowarzyszenie Metropolia Krakowska od początku swojego istnienia za jeden z głównych priorytetów przyjęło wprowadzanie konkretnych działań zmierzających do poprawy jakości powietrza. Niezwykle istotne jest to, że gminy Metropolii aktywnie i konsekwentnie angażują się w kolejne działania, które przynoszą wymierne efekty.