Zamknij Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

KHK S.A. członkiem Europejskiego Sojuszu Wodorowego

5 minut czytania.

Krakowski Holding Komunalny SA dołączył do Europejskiego Sojuszu Wodorowego – inicjatywy Komisji Europejskiej, której celem jest przyspieszenie do roku 2030 działań na rzecz produkcji i wykorzystania wodoru jako paliwa produkowanego z wykorzystaniem technologii niskoemisyjnych i odnawialnych źródeł energii.

Uczestnictwo KHK SA w sojuszu doskonale wpisuje się w plany spółki dotyczące wypracowania technologii wytwarzania czystego, ekologicznego wodoru w Zakładzie Termicznego Przekształcania Odpadów, czyli w Ekospalarni Kraków.

Utworzenie sojuszu jest jednym z kroków, jakie Unia Europejska podjęła, aby zbudować pozycję światowego lidera w produkcji i wykorzystaniu wodoru w przemyśle oraz systemie energetycznym. Jest także elementem dochodzenia do neutralności węglowej do roku 2050, co jest jednym z priorytetów Unii Europejskiej.

Wodór to kluczowe paliwo alternatywne umożliwiające osiągnięcie celów Europejskiego Zielonego Ładu i przejścia Europy na czystą energię. Ma kilka zastosowań energetycznych i nieenergetycznych, od przechowywania energii odnawialnej po napędzanie ciężkiego transportu. Może być także surowcem w energochłonnym przemyśle, takim jak hutnictwo czy przemysł chemiczny.

Najbliższe planowane działania Europejskiego Sojuszu Wodorowego to ustalenie programu inwestycyjnego i wsparcie rozwoju łańcucha wartości wodoru w całej Europie. Sojusz będzie odgrywał kluczową rolę w ułatwianiu wdrażania działań związanych z nową europejską strategią dotyczącą wodoru, a w szczególności w programie inwestycyjnym. Plan branżowy szacuje inwestycje na 430 miliardów euro do 2030 roku. Będzie to również ważne w kontekście nowej strategii integracji systemu energetycznego.

European Clean Hydrogen Alliance skupia przemysł, krajowe i lokalne władze publiczne, społeczeństwo obywatelskie i inne zainteresowane strony. Jest mocno zakotwiczony w łańcuchu wartości wodoru, obejmującym wodór odnawialny i niskoemisyjny, od produkcji poprzez przesył do zastosowań związanych z mobilnością, przemysłem, energią i ogrzewaniem.

Sojusz jest otwarty dla wszystkich podmiotów publicznych i prywatnych prowadzących działania na rzecz odnawialnego lub niskoemisyjnego wodoru, które są gotowe aktywnie przyczyniać się do realizacji celów określonych w deklaracji sojuszu.

Wśród aktualnych członków sojuszu z Polski są m. in. Ministerstwo Środowiska i Klimatu, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Metropolia Górnośląsko-Zagłębiowska, Solaris, Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo czy PKN Orlen.

 

źródło: krakow.pl