Zamknij Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Klaster Innowacji w Krakowie coraz bliżej!

7 minut czytania.
Klaster Innowacji Społeczno-Gospodarczych Zabłocie 20.22

Prace postępują

Duży postęp prac widać w przypadku budynku A, od strony ul. Klimeckiego. Wykonawca kończy montaż instalacji wewnętrznych, poszczególne pomieszczenia zyskują wylewki betonowe, położono już część tynków wewnętrznych. Także ściany zewnętrzne zyskują powoli docelowy wygląd: sukcesywnie montowane są specjalne panele elewacyjne, nawiązujące szarą kolorystyką do poprzemysłowego otoczenia.

Również mocno zaawansowane są prace w budynku B. Kończy się realizacja ceglanej elewacji, zamontowana jest już stolarka okienna i drzwiowa. Firmy wykonawcze prowadzą roboty wewnątrz: kończy się układanie tynków i podłóg, zamontowane są szyby windowe, wkrótce układane będą podwieszane sufity.

Zaangażowanie robót widać też na zewnątrz. Zakończyła się budowa zbiornika na deszczówkę, który zlokalizowany jest pod planowanym parkingiem, na terenie pomiędzy budynkami. Rozpoczęły się prace przy remoncie fragmentu ul. Zabłocie - drogi dojazdowej do Klastra Innowacji. Wykonawca zaczął też układanie krawężników i chodników, a także miejsc parkingowych w otoczeniu budynków. Do Klastra doprowadzona została instalacja MPEC.

Warto wiedzieć, że niedawno Urząd Miasta Krakowa ogłosił postępowanie przetargowe, dotyczące świadczenia usługi operatora Klastra Innowacji Społeczno-Gospodarczej Zabłocie 20.22.

Przypomnijmy: generalnym wykonawcą inwestycji w trybie „zaprojektuj i wybuduj” jest wybrana w przetargu firma Mostostal Warszawa SA. Umowa na przygotowanie dokumentacji projektowej, uzyskanie pozwoleń administracyjnych i realizację inwestycji została zawarta w lutym 2020 r. Wartość kontraktu to 39 253 583,09 zł.

Klaster Innowacji Społeczno-Gospodarczych Zabłocie 20.22 – co to takiego?

Klaster Innowacji Społeczno-Gospodarczych Zabłocie 20.22 ma być centrum społecznych i technologicznych innowacji, realizujących ideę SMART City poprzez kreatywne łączenie sektora wiedzy i technologii z inkubacją przedsiębiorczości i aktywności społecznej. Istotą zaprojektowanej i zrealizowanej przestrzeni Klastra będzie jej „otwartość”, nie tylko w kontekście architektonicznym, ale przede wszystkim w kategoriach dostępności i możliwości współkreowania jej przez samych użytkowników tworzących nową, lokalną społeczność. Tak zwana „Shared Space” – przestrzeń współdzielona powinna być zawsze na swój sposób „tymczasowa” i „żywa” z której korzystanie jest uzależnione od aktualnych potrzeb i pomysłów. Będzie to zatem przestrzeń realizująca w praktyce idee partycypacji.

Istotny udział w funkcjonowaniu Klastra będzie mieć miasto. Jedną z najważniejszych funkcji przewidzianych w Klastrze jest działalność komórek i jednostek organizacyjnych Miasta zlokalizowanych w budynku B we współpracy z organizacjami społecznymi w sferze wspierania aktywności społecznej i gospodarczej oraz dialogu społecznego, których głównym celem będzie integrowanie tych działalności z pozostałymi sferami aktywności Klastra.

Projekt realizowany jest w oparciu do dofinansowanie ze środków przewidzianych w Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 na rewitalizację w ramach Osi 11 – Rewitalizacja przestrzeni regionalnej, Działanie 11.1 – „Rewitalizacja miast”, Poddziałanie 11.1.1 – „Rewitalizacja głównych ośrodków miejskich w regionie”, na podstawie umowy o dofinansowanie o wartości 14 083 350,58 zł.

 

źródło: Kraków.pl