Rekordowy rok:
Rekordowe wyniki zarówno pod względem liczby wspartych inwestycji jak i nakładów inwestycyjnych – w 2021 roku przedsiębiorcy chętnie inwestują w Małopolsce i korzystają z ulgi podatkowej w ramach Polskiej Strefy Inwestycji. 68 decyzji o wsparciu, 2 559 124 298,36 zł nakładów inwestycyjnych, 1127 nowych miejsc pracy – takich wyników w historii KPT jeszcze nie było.
To był najlepszy rok w naszej historii! Szczególnie cieszy nas, że coraz więcej polskich, także małych i średnich firm decyduje się na skorzystanie z narzędzia jakim jest Polska Strefa Inwestycji. Duża liczba reinwestycji wskazuje na to, że korzystanie z PSI jest proste, a korzyści zdecydowanie przeważają nad kosztami - mówi Łukasz Słoniowski, wiceprezes zarządu KPT.
W tym roku ponownie dominują inwestycje małych i średnich przedsiębiorców, 33 decyzje o wsparciu otrzymały małe i mikro firmy, a 30 średnie. 55 wydanych decyzji trafiło do polskich firm. Ważne jest także to, że ponad połowę stanowią reinwestycje: 43 przedsiębiorców zdecydowało się na ponowne skorzystanie z ulgi podatkowej. Cieszy także, że w ramach inwestycji w Małopolsce powstanie 25 nowych zakładów.
Polska Strefa Inwestycji – ten program wsparcia bardzo się sprawdza w Małopolsce. W kolejnych latach bijemy rekordy inwestycji realizowanych w naszym regionie w ramach PSI. Nad dotarciem do kolejnych przedsiębiorców będziemy dalej intensywnie pracować – razem z samorządami, będącymi naszymi najważniejszymi partnerami - podkreśla Krystyna Sadowska, dyrektor działu obsługi inwestora w KPT.
W tym roku dominowała branża produkcyjna, w szczególności sektor przetwórstwa metali oraz produkcji opakowań. Znaczące miejsce zajmuje także branża nowoczesnych usług dla biznesu.
Największa inwestycja na obszarze Metropolii Krakowskiej:
Natomiast jedną z największych inwestycji było przedsięwzięcie z branży automotive firmy MAN Truck & Bus SE, która rozbuduje zakład na obszarze Metropolii Krakowskiej, a konkretnie w Niepołomicach. Koszt inwestycji to 95 milionów euro. W Niepołomicach powstawać będzie m.in. kompletne portfolio pojazdów ciężarowych MAN od pojazdów klasy lekkiej i średniej po pojazdy ciężarowe klasy ciężkiej. W sumie – od początku funkcjonowania programu Polska Strefa Inwestycji (2018) - KPT wydał już 153 decyzji o wsparciu, a nakłady planowane w Małopolsce to ponad pięć i pół miliarda złotych!
Nie tylko ulgi podatkowe:
Działania przedsiębiorców w Małopolsce wspierają także inne usługi Krakowskiego Parku Technologicznego. W ramach hub4industry firmy uzyskują wsparcie w cyfrowej transformacji i ewolucji do tzw. Fabryki Przyszłości. Przedsiębiorcy mogą skorzystać z Showroomu – demonstracyjnej przestrzeni, która prezentuje kluczowe rozwiązania Fabryki Przyszłości. Z organizowanych tutaj dni otwartych skorzystało w tym roku ponad 1000 przedsiębiorców.
Krakowski Park Technologiczny i firma ASTOR są organizacjami wspierającymi projekt ADMA (ADvanced MAnufacturing) tzn. są uprawnione do prowadzenia doradztwa w procesie transformacji. Diagnoza wg metodologii ADMA pomaga stworzyć plan wdrożeń rozwiązań Przemysłu 4.0 i zwiększyć konkurencyjność przedsiębiorstw na rynku. Firmy, które biorą udział w eksperckim scanningu ADMA mogą uzyskać status Factory of the Future. Tylko w 2021 roku hub wykonał diagnozy dla ponad 100 przedsiębiorstw. Ponadto, w ramach Akademii hub4industry działa platforma e-learningowa, na której znajduje się 15 kursów m.in. o tematyce sztucznej inteligencji, machine learning, analizy danych, druku 3D, telekomunikacji w technologii 5G itd.
Firmy korzystające z ulgi podatkowej w Małopolsce i powiecie jędrzejowskim mają także możliwość skorzystania z działań międzynarodowych animowanych przez KPT. Jednym z takich projektów wspierających współpracę międzynarodową i budowanie polityk regionalnych był, kończący się właśnie, projekt S3HubsinCE realizowany wraz z 11 partnerami z Europy. Współpracę międzynarodową można także rozpocząć w ramach Inicjatywy Awangarda, która stanowi forum współpracy i networkingu dla otwartych oraz ciekawych nowej wiedzy przedstawicieli firm, klastrów i jednostek badawczych. Te i inne możliwości współpracy otrzymują przedsiębiorcy współpracujący z Krakowskim Parkiem Technologicznym, który od 25 lat pomaga firmom rozwijać się szybciej!
źródło: Krakowski Park Technologiczny