Małopolska stawia na sektor kosmiczny, powołując Radę ds. Sektora Kosmicznego i planując przekształcenie regionu w "dolinę kosmiczną".
W dniu 8 stycznia 2025 roku w Centrum Technologii Kosmicznych Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie odbyło się inauguracyjne posiedzenie Małopolskiej Rady ds. Sektora Kosmicznego. W spotkaniu uczestniczył marszałek województwa małopolskiego, Łukasz Smółka.
Marszałek Smółka podkreślił, że samorząd województwa małopolskiego zamierza rozwijać i wspierać sektor kosmiczny w ramach regionalnej polityki gospodarczej. W tym celu powołano Małopolską Radę ds. Sektora Kosmicznego, która ma integrować środowiska nauki i biznesu, tworząc przestrzeń dla zaawansowanych rozwiązań i technologii. Planowana jest również współpraca z województwem podkarpackim przy organizacji V edycji Europejskiego Sympozjum NEREUS.
Podczas pierwszego posiedzenia omówiono kierunki działań mających na celu przekształcenie Małopolski w "dolinę kosmiczną", z naciskiem na firmy z branży IT. Dyskutowano także o wsparciu dla przedsiębiorstw z sektora kosmicznego i okołokosmicznego działających w regionie oraz o budowaniu "smart regionu" w oparciu o rozwiązania proponowane przez te firmy.
Małopolska Rada ds. Sektora Kosmicznego została powołana uchwałą Zarządu Województwa Małopolskiego 3 września 2024 roku. Jej zadaniem jest określenie kierunków działań wspierających rozwój sektora kosmicznego w regionie, upowszechnianie wiedzy na temat technologii kosmicznych, opiniowanie projektów oraz inicjowanie i przygotowywanie działań w tym obszarze. Rada ma również na celu budowanie i integrowanie małopolskiego ekosystemu wspierającego sektor kosmiczny w firmach, uczelniach i innych instytucjach.
W skład Rady wchodzą przedstawiciele władz samorządowych, uczelni wyższych, instytucji naukowych oraz przedsiębiorstw związanych z sektorem kosmicznym. Przewodniczącym Rady jest prof. dr hab. inż. Tadeusz Uhl, dyrektor Centrum Technologii Kosmicznych AGH, a jego zastępcą Łukasz Wilczyński, prezes Europejskiej Fundacji Kosmicznej. Planowane są cztery posiedzenia Rady w ciągu roku.
Małopolska, będąc członkiem Stowarzyszenia NEREUS od sierpnia 2022 roku, dąży do umocnienia swojej pozycji w europejskim sektorze kosmicznym, łącząc potencjał naukowy i biznesowy regionu.