Zamknij Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Najważniejsze zmiany podatkowe w 2025 roku dla przedsiębiorców

6 minut czytania.

 

  

Sprawdź, jakie zmiany podatkowe czekają przedsiębiorców w 2025 roku.

 

 

 

W 2025 roku wchodzą w życie istotne zmiany podatkowe, które mogą wpłynąć na działalność przedsiębiorców w Metropolii Krakowskiej. Poniżej przedstawiamy najważniejsze z nich:

Kasowy PIT

Od stycznia 2025 roku przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z tzw. kasowego PIT-u. Oznacza to, że podatek dochodowy będzie płacony dopiero w momencie otrzymania zapłaty od kontrahenta, a nie w chwili wydania towaru lub wykonania usługi. Z tej formy rozliczenia mogą skorzystać przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą, których przychody w poprzednim roku nie przekroczyły 1 000 000 zł, nieprowadzący ksiąg rachunkowych oraz składający odpowiednie oświadczenie do naczelnika urzędu skarbowego.

Składka zdrowotna

W 2025 roku wprowadzono zmiany w opłacaniu składki zdrowotnej przez przedsiębiorców:

  • Wyłączenie z podstawy oskładkowania przychodów i kosztów związanych ze sprzedażą środków trwałych: Przedsiębiorcy mogą zdecydować, czy uwzględniać te przychody i koszty w podstawie obliczenia składki zdrowotnej.
  • Obniżenie minimalnej podstawy wyliczenia składki zdrowotnej: Minimalna składka zdrowotna dla przedsiębiorców opodatkowanych na zasadach ogólnych, podatkiem liniowym oraz kartą podatkową będzie wynosić 9% od 75% minimalnego wynagrodzenia, co oznacza obniżkę o 25%.

Podatek od nieruchomości

Od 1 stycznia 2025 roku w Ustawie o podatkach i opłatach lokalnych wprowadzono definicje takich pojęć, jak budynek, budowla czy obiekt budowlany. Celem jest ujednolicenie interpretacji i uproszczenie procedur podatkowych. Przedsiębiorcy powinni zwrócić uwagę na nowe definicje, gdyż mogą one wpłynąć na wysokość obciążeń podatkowych.

JPK CIT

W 2025 roku wprowadzono obowiązek składania Jednolitego Pliku Kontrolnego dla podatku CIT (JPK CIT). Oznacza to, że przedsiębiorcy będą musieli przesyłać organom podatkowym ustandaryzowane pliki zawierające informacje o rozliczeniach CIT, co ma na celu usprawnienie kontroli podatkowych i zwiększenie transparentności.

Zwolnienie z VAT dla małych firm działających w UE

Od 2025 roku małe przedsiębiorstwa działające na terenie Unii Europejskiej mogą skorzystać ze zwolnienia z VAT, pod warunkiem że ich roczny obrót nie przekroczy określonego limitu. Jest to ułatwienie dla mikroprzedsiębiorców, które ma na celu zmniejszenie obciążeń administracyjnych.

Limit prowadzenia ksiąg rachunkowych

Podniesiono limit przychodów, po przekroczeniu którego przedsiębiorcy są zobowiązani do prowadzenia pełnych ksiąg rachunkowych. Nowy limit ma na celu dostosowanie przepisów do realiów rynkowych i odciążenie mniejszych firm z obowiązku prowadzenia pełnej rachunkowości.

Akcyza na wyroby tytoniowe

W 2025 roku wprowadzono zmiany w stawkach akcyzy na wyroby tytoniowe. Przedsiębiorcy zajmujący się produkcją lub dystrybucją tych wyrobów powinni zapoznać się z nowymi stawkami i dostosować swoją działalność do obowiązujących przepisów.

Przedsiębiorcy z Metropolii Krakowskiej powinni dokładnie zapoznać się z powyższymi zmianami i dostosować swoje działania do nowych regulacji, aby uniknąć ewentualnych nieprawidłowości i skorzystać z dostępnych ułatwień.

Więcej informacji na temat zmian można znaleźć na stronie biznes.gov.pl.