Zamknij Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Najwięcej projektów biurowych powstaje w Krakowie

5 minut czytania.

Całkowite zasoby biurowe na ośmiu największych rynkach regionalnych w Polsce z końcem połowy 2021 roku osiągnęły powierzchnię 5,9 mln m kw. Najwięcej projektów, bo aż pięć, ukończono w Krakowie, którego wolumen nowoczesnej powierzchni biurowej powiększył się o 42 tys. mkw.
– Większe niż w analogicznym okresie 2020 roku zainteresowanie najemców nie pociąga jeszcze za sobą decyzji deweloperów odnośnie rozpoczynania nowych projektów. Te decyzje podejmowane są w długofalowej perspektywie, a dynamicznie zmieniająca się sytuacja pandemiczna temu nie sprzyja. Obecnie na etapie budowy w miastach regionalnych znajduje się łącznie ponad 900 tys. m kw. powierzchni biurowej, która będzie oddawana do użytku sukcesywnie do 2023 roku – komentuje Jadwiga Małek z firmy Knight Frank.
 

250 tys. m kw. w budowie
Największe plany realizowane są w Krakowie, gdzie na koniec czerwca na etapie budowy znajdowało się około 250 tys. m kw. powierzchni biurowej oraz w prężnie rozwijającej się w ostatnich latach w tym obszarze stolicy Górnego Śląska – 200 tys. m kw.
Kolejne miejsca zajmują Wrocław z projektami biurowymi w budowie o powierzchni 140 tys. m kw., z których 40% planowo powinna trafić na rynek jeszcze w tym roku oraz Trójmiasto i Łódź – każde z rozpoczętymi realizacji o powierzchni około 100 tys. m kw. Najmniej rozpoczętych realizacji jest obecnie w Poznaniu – 75 tys. m kw., z czego dwa największe projekty: Nowy Rynek E i Andersia Silver mają zostać ukończone w 2023 roku
Pozytywnym sygnałem płynącym z rynku jest kwartalny wzrost aktywności najemców. W I połowie roku na ośmiu rynkach regionalnych podpisali oni umowy na 264 tys. m kw. Najwięcej transakcji odnotowały rynki biurowe w Krakowie i Trójmieście, odpowiednio 74 tys. m kw. i 72 tys. m kw.
– Sytuacja na poszczególnych rynkach jest nieco inna. W przypadku Krakowa, który jest największym rynkiem regionalnym w Polsce od stycznia do czerwca 2021 roku podpisano umowy obejmujące największą powierzchnię, z czego popyt w II kwartale był o 78% wyższy niż w ubiegłym i o 10% niższy niż analogiczny okres w roku poprzednim, przy czym renegocjacje stanowiły aż 62% wolumenu transakcji – dodaje Jadwiga Małek.

Źródło: lovekrakow.pl