Zamknij Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Powstaje prognoza demograficzna obejmująca Metropolię Krakowską

6 minut czytania.
Tłum ludzi w różnych strojach maszerujący w jednym kierunku

Jaki jest przepis na sukces współczesnego samorządu? Opierać swoje decyzje na danych! A jakie dane powinny być brane pod uwagę przy podejmowaniu każdej decyzji? Przede wszystkim te dotyczące mieszkańców.

Po co powstaje prognoza?

Miasto Kraków wpisując się w ideę Smart City, prowadzi projekt badawczy dotyczący opracowania prognozy demograficznej dla Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Krakowa na lata 2021-2050.  Analiza danych demograficznych stanowi element zarządzania zrównoważonym rozwojem. Samorządy mierzą się z szeregiem wyzwań rozwojowych. Jednym z nich (obok m.in. rozwoju gospodarczego oraz konsekwencji zmian klimatu) są zmiany w strukturze demograficznej społeczeństwa. Spowodowane są one m.in. zmianami liczby ludności wynikającej z migracji oraz zmianami grup wiekowych. Monitoring tych zjawisk pozwoli na opracowanie prognozy, która wesprze działania samorządów w planowaniu przedsięwzięć, inwestycji oraz organizacji wysokiej jakości usług publicznych.

Zebrane i odpowiednio przeanalizowane dane umożliwią monitorowanie zjawisk i trendów demograficznych, co ma być podstawą do lepszego planowania działań przez samorządy.

Realizacja projektu potrwa do grudnia 2022 r. Miasto, zaprosiło do współpracy w tym projekcie m.in. gminy zrzeszone w Metropolii Krakowskiej.

Co obejmie prognoza Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego?

Szacowanie rozwoju ludności dla MOF zostanie sporządzone na lata 2021–2050 i obejmie m.in. prognozę biologiczną oraz prognozę pomigracyjną ludności, w tym ludności stałej w przekroju gmin oraz biologicznych i funkcjonalnych grup wieku, z uwzględnieniem ruchu ludności stałej.  Opracowana zostanie także ocena wpływu pandemii na trwanie życia ludności Krakowa i okalających go powiatów w latach 2020 i 2021. 

Po opracowaniu prognozy planowana jest kontynuacja projektu w celu opracowania i koordynacji modelu do monitorowania prognozy demograficznej m.in. w oparciu o regularnie gromadzone dane z ewidencji ludności oraz dane o działalności inwestycyjnej mieszkańców i gmin. Model ten umożliwi w przyszłości monitorowanie zjawisk i trendów demograficznych w poszczególnych dzielnicach Krakowa – i dzięki współpracy metropolitalnej – także w poszczególnych gminach MOF.  

Co udało się zrealizować w pierwszym etapie?

Wyniki pierwszej części projektu w postaci hybrydowej prognozy demograficznej dla Krakowa i 18 pomocniczych dzielnic na lata 2020–2050, można zobaczyć na stronie Rozwój Krakowa.

Na stronie znajdują się mapy dotyczące:

  • liczby ludności dzielnic Krakowa od 2000 do 2050 roku,
  • liczby urodzeń w Krakowie od 2002 do 2050 roku,
  • liczby zgonów od 2001 do 2050 roku,
  • przyrostu naturalnego od 2002 do 2050 roku,
  • salda migracji od 2001 do 2050 roku,
  • ludności w wieku przeprodukcyjnym, produkcyjnym i poprodukcyjnym od 2000 do 2050 roku.