Zamknij Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

PSI: Ponad miliard złotych nakładów inwestycyjnych zadeklarowali przedsiębiorcy w 2020 roku.

7 minut czytania.

30 decyzji o wsparciu, ponad miliard złotych nakładów inwestycyjnych i pół tysiąca nowych miejsc pracy to bilans 2020 roku w Polskiej Strefie Inwestycji zarządzanej przez Krakowski Park Technologiczny.

Zarząd KPT jeszcze pod sam koniec roku wydał decyzje o wsparciu dla czterech przedsiębiorców. Z ulgi podatkowej zdecydowali się skorzystać: PLAST-MET Automotive Systems, Fonte, Afore Polska oraz Orlen Południe S.A.

PLAST-MET Automotive Systems wybuduje halę produkcyjną i zmodernizuje wyposażenie zakładu. Inwestycja realizowana będzie w Olkuszu, a nakłady inwestycyjne wyniosą 114 019 000,00 zł.

Fonte rozbuduje swój zakład w Zatorze i zainwestuje 25 650 000,00 zł. Nowa infrastruktura będzie sprzyjać dalszemu wdrażaniu innowacyjnych technologii w spółce.

Nowa hala produkcyjna powstanie w ramach inwestycji Afore Polska z Gorlic. Przedsiębiorca zadeklarował poniesienie nakładów w wysokości 2 600 000,00 zł.

Ostatnia wydana w tym roku decyzja o wsparciu trafia do firmy Orlen Południe S.A., która w Trzebini zbuduje nową instalację, obiekty inżynierii lądowej i wodnej oraz zakupi maszyny, urządzenia i aparaty specjalistyczne. Pozwoli to na zwiększenie produkcji biodiesla. Spółka zadeklarowała nakłady inwestycyjne w wysokości co najmniej 41 000 000 zł. To druga decyzja o wsparciu, z której skorzysta Orlen Południe SA.

Ten rok to głównie inwestycje firm polskich, a ponad połowa to reinwestycje. To oznacza, że polscy przedsiębiorcy nie bali się postawić na rozwój w tych trudnych czasach i uznali ulgę podatkową w ramach Polskiej Strefy Inwestycji za sensowne i potrzebne narzędzie. Cieszymy się, że możemy im w tym pomagać” - mówi Wojciech Przybylski, prezes zarządu KPT

Na 30 decyzji, 26 to decyzje firm polskich, a 17 to reinwestycje. Ponadto, 23 firmy to małe i średnie przedsiębiorstwa.

„Przede wszystkim, uważam za sukces fakt, że udało nam się spełnić nasze założenia: planowaliśmy wydanie przynajmniej 26 decyzji o wsparciu (ten plan powstał w czasach jeszcze przed pandemią). Chcieliśmy także dotrzeć do małych i średnich przedsiębiorców oraz przekonać ich, że Polska Strefa Inwestycji jest także dla nich. Te liczby świadczą o tym, że nam się to udało” - komentuje Krystyna Sadowska, dyrektor działu obsługi inwestora.

Co ciekawe, w tym roku wśród korzystających z ulgi podatkowej dominowała branża produkująca wyroby metalowe. Pozostałe sektory to usługi informatyczne, przemysł maszynowy i chemiczny. Przypomnijmy także, że bezprecedensowym sukcesem, jaki odniósł Krakowski Park Technologiczny w tym roku, jest wsparcie dla firmy Lafarge, która zrealizuje inwestycję o wartości aż 450 milionów złotych nakładów inwestycyjnych. Przede wszystkim, jest to największa, jednostkowa decyzja o wsparciu wydana w historii Krakowskiego Parku Technologicznego, ale to także jeden z największych projektów wspartych w ramach Polskiej Strefy Inwestycji w kraju.

Zamykamy ten rok z odrobiną optymizmu i nadzieją, że kolejny nie będzie gorszy” - podsumowuje Wojciech Przybylski.

Od początku istnienia PSI, Krakowski Park Technologiczny wydał 85 decyzji o wsparciu, przedsiębiorcy zadeklarowali nakłady inwestycyjne w wysokości ponad 3,5 mld złotych oraz utworzenie 2065 miejsc pracy.

 

źródło: http://media.kpt.krakow.pl/121763-ponad-miliard-zlotych-nakladow-inwestycyjnych-zadeklarowali-przedsiebiorcy-w-2020-roku