Zamknij Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Raport: Finanse gmin województwa małopolskiego w obliczu pandemii COVID-19

4 minuty czytania.

Badanie zostało przeprowadzone na przełomie września i października 2020 roku za pomocą ankiety internetowej (CAWI), która została skierowana do wszystkich 182 gmin województwa małopolskiego.

Celem badania było uzyskanie subiektywnej opinii przedstawicieli gmin województwa małopolskiego w spra-wie zmian w finansowaniu działalności gmin z uwagi na skutki pandemii COVID-19, a właściwie skutki działań podejmowanych w celu ograniczenia rozprzestrzenia się epidemii.

Ankieta przyjęta została z dużym zrozumieniem wśród respondentów, o czym świadczy stosunkowo wysoka stopa zwrotu, na poziomie niemal 80%.

 

Najważniejsze wnioski płynące z badania to:

  • 65% gmin województwa spodziewa się spadku dochodów budżetowych w 2020 roku. Równocześnie ok. 27% gmin spodziewa się wzrostu dochodów,
  • Gotowość do dodatkowego zadłużenia celem zachowania płynności finansowej w 2020 roku wyraziło 36% gmin,
  • Spadku dochodów własnych spodziewa się w 2020 roku 71% gmin, a wzrostu – 5% gmin,
  • Jedynie 7% gmin nie łączy zmian w dochodach własnych z epidemią COVID-19, a 49% dostrzega bezpośrednie powiązania,
  • Spodziewanych ograniczeń w dochodach w 2021 roku z tytułu udziału w podatku PIT spodziewa się 72% gmin, z tytułu udziału w podatku CIT – 47%, a z opłat i podatków lokalnych – 37% respondentów,
  • Lokalne, gminne działania antykryzysowe („Tarcze antykryzysowe”) uruchomiło 81% gmin, przeznaczając na ten cel od 2 tys. zł do 73 mln zł,
  • Plany wydatków bieżących w 2020 roku zamierza zmienić 67% przebadanych gmin, a wydatków inwestycyjnych – tylko 27% gmin.

Zachęcamy do zapoznania się z pełną treść raportu, która dostępna jest tutaj.

 

Źródło: Małopolskie Obserwatorium Rozwoju Regionalnego