Zamknij Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Relacja ze spotkania: Postaw na Innowacje z Metropolią Krakowską!

10 minut czytania.

23 czerwca 2021 r. o godzinie 10:00 odbyło się spotkanie informacyjne zorganizowane przez  Stowarzyszenie Metropolia Krakowska w ramach Małopolskiego Festiwalu Innowacji. Spotkanie skierowane było do wszystkich tych, którzy mają pomysły na nowe, innowacyjne rozwiązania i poszukują możliwości ich sfinansowania z Funduszy Europejskich oraz do tych, którzy dopiero poszukują swojej ścieżki rozwoju na drodze do innowacji. Liczny udział przedsiębiorców w spotkaniu potwierdza, że zainteresowanie tematyką innowacyjną w regionie cały czas pozostaje na bardzo wysokim poziomie. Spotkanie zorganizowane zostało przy współudziale przedstawicieli Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego oraz Centrum Projektów Badawczych UE IPPT PAN, którzy swoją ekspercką wiedzą i doświadczeniem dzielili się z uczestnikami wydarzenia.

Prelegentkami spotkania były:

  • Pani Monika Biel – Starszy Specjalista w Zespole ds. Informacji o Funduszach Europejskich UMWM, reprezentująca Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w Krakowie.
  • Pani Aleksandra Kapłon – ekspert ds. komunikacji w Zespole Innovation Coach, reprezentująca Centrum Projektów Badawczych UE, Instytut Podstawowych Problemów Techniki PAN

Innowacje a Fundusze Europejskie:

Pierwsza z prelegentek w swoim wystąpieniu skupiła się na możliwościach wsparcia innowacyjnych pomysłów z wykorzystaniem Funduszy Europejskich. W pierwszej kolejności wyjaśnione zostały podstawowe pojęcia i definicje związane z procesem innowacji. Mogliśmy się dowiedzieć m.in. jak prawidłowo interpretować innowacje w świetle przepisów funduszowych i krajowych, jakie warunki musi spełnić produkt czy usługa by były innowacyjne, co to są Krajowe i Regionalne Inteligentne Specjalizacje oraz co oznacza termin wprowadzenie na rynek innowacji. Następnie szczegółowo omówione zostały zasady wsparcia z funduszy Venture Capital oraz programów akceleracyjnych. Kolejna część prezentacji skupiła się na opisaniu zasad, warunków finansowych i kosztów związanych z Bonami na Innowacje, czyli produktem, który od 30 kwietnia do 27 lipca dostępny jest dla przedsiębiorców w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego oraz trwającym naborem w ramach Przemysłu 4.0, którego pilotaż kończy się już 30 czerwca 2021 r. Podczas prezentacji omówione zostały również zasady wsparcia doradczego firm w ramach usługi SPIN, czyli Małopolskich Centrów Transferu Wiedzy oraz Programu STEP, stanowiącego idealne rozwiązanie na sprawdzenie eksperymentalnego pomysłu przed jego wdrożeniem.  

Innovation Coach – pierwsze kroki w drodze do innowacji:

Druga z prelegentek omówiła zasady i warunki udziału w bezpłatnym programie wspierającym firmy w procesie wdrażania działalności z zakresu badań, rozwoju i innowacji czyli Innovation Coach. Podczas prezentacji mogliśmy się dowiedzieć m.in. że obecna edycja tego ogólnopolskiego programu potrwa do grudnia 2022 roku a w jego ramach przedsiębiorcy mogą liczyć na kompleksowe wsparcie branżowych ekspertów, m.in. poprzez indywidualne spotkania coachingowe, pisemne rekomendacje czy specjalistyczne warsztaty dla firm. Szczególnie interesujące w programie wydaje się właśnie wsparcie coacha innowacji, który: zna specyfikę danej branży i najnowsze trendy, rozumie potrzeby biznesu i możliwości nauki, zna instytucje badawcze zajmujące się pracami B+R w danym sektorze oraz ma wiedzę z zakresu pozyskiwania funduszy europejskich i krajowych. Bardzo cenne były przykłady konkretnych firm, które już skorzystały ze wsparcia a także omówienie najczęściej zadawanych pytań dotyczących programu.

Czy warto szukać wsparcia na innowacyjne produkty i usługi?

Proces wprowadzania innowacji na rynek bardzo często wiąże się z licznymi komplikacjami, brakiem odpowiednich środków czy niezbędnej do działania wiedzy. Programy, usługi, narzędzia i projekty przedstawione podczas spotkania mogą znacząco przyczynić się do sukcesu danego projektu innowacyjnego. Warto zastanowić się nad wszystkimi korzyściami, które płyną ze wsparcia oferowanego w ramach środków europejskich czy krajowych, szczególnie dla tego, że w większości jest to pomoc bezpłatna lub udzielana na preferencyjnych warunkach. Przedsiębiorcy bardzo często boją się mówić o swoich innowacjach, z obawy przed ich kradzieżą, natomiast wszystkie przedstawione rozwiązania zawierają szereg mechanizmów, które zabezpieczają przedsiębiorców. Z kolei przykłady firm, które już skorzystały ze wsparcia na innowacje pokazują, że może to być świetny sposób na zapewnienie przewagi konkurencyjnej firmy na długi okres czasu.  

Czy można jeszcze skorzystać z wydarzeń w ramach Małopolskiego Festiwalu Innowacji?

Odpowiedź na to pytanie brzmi: tak! Małopolski Festiwal Innowacji, czyli wyjątkowe święto innowacji i nowoczesnych technologii potrwa jeszcze do 27 czerwca. Warto zapoznać się ze szczegółowym i aktualnym programem Festiwalu, który dostępny jest tutaj: Festiwal/MFI2021/Konferencja. Warto również pamiętać, że stałymi punktami Festiwalu pozostają warsztaty z cyklu „Przy kawie o innowacjach” oraz wystawa małopolskich wynalazków, która drugi rok z rzędu będzie miał charakter filmowej strefy wynalazków. Program warsztatów dostępny jest pod tym linkiem, natomiast strefa wynalazków została uruchomiona wraz ze startem Festiwalu. Na wszystkie wydarzenia wstęp jest bezpłatny. Większość z nich odbędzie się online, są przewidzane także wydarzenia stacjonarne.