Zamknij Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Rozdano wyróżnienia plebiscytu: Perły Samorządu 2021!

8 minut czytania.

Za nami finał IX edycji ogólnopolskiego rankingu Perły Samorządu 2021 Dziennika Gazety Prawnej, której partnerem merytorycznym była firma doradcza PwC. 12 maja w Gdyni odbyła się uroczysta gala, podczas której wręczono wyróżnienia dla laureatów, w tym dla gmin wchodzących w skład Metropolii Krakowskiej, w tym dla Gminy Miejskiej Kraków oraz Gminy Zielonki.

Czym jest kongres „Perły samorządu”?

Kongres Perły Samorządu to ogólnopolski projekt Dziennika Gazety Prawnej, który skierowany jest do przedstawicieli administracji lokalnej, agend rządowych, biznesu, nauki oraz mediów. Tegoroczna dziewiąta już edycja kongresu była wyjątkowa, gdyż odbyła się w warunkach pandemicznych, a co za tym idzie zarówno część dyskusyjna jak i sam plebiscyt uwzględniać musiał COVID-19. W części kongresu poświęconej debatom prelegenci rozmawiali m.in. o zielonej transformacji, pozyskiwaniu inwestorów, gospodarce odpadami czy trendami w zarządzaniu.

W jakich kategoriach przyznawane są wyróżnienia „Perły samorządu”?

Ukoronowaniem pierwszego dnia kongresu było wręczenie wyróżnień „Perły Samorządu 2021” samorządom najwyżej ocenionym w bezpłatnym rankingu. "Perły" zostały przyznane w pięciu kategoriach:

  • gmina do 5 tys. mieszkańców (nowa kategoria),
  • gmina wiejska powyżej 5 tys. mieszkańców,
  • gmina miejsko-wiejska powyżej 5 tys. mieszkańców,
  • gmina miejska do 100 tys. mieszkańców,
  • gmina miejska powyżej 100 tys. mieszkańców.

Wyróżniono również najlepszego włodarza, czyli wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, a także Liderów Dobrych Praktyk w czterech obszarach: gospodarki, edukacji, zdrowia i opieki oraz środowiska.

Co daje wyróżnienie w plebiscycie?

Miano Pereł Samorządu należy się tym, którzy nie tylko doskonale realizują powierzone prawem zadania, ale też w inspirujący i ambitny sposób odnoszą się do kluczowych wyzwań społecznych, środowiskowych i demograficznych, a w efekcie zapewniają lokalnym społecznościom wyjątkową jakość życia. W konkursie liczyła się skuteczność i pomysłowość jakość zarządzania i jakość życia mieszkańców. W tym roku przy ocenie poszczególnych kategorii, w ramach których porównywano gminy, trzeba było wziąć pod uwagę również wyzwania związane z wpływem koronawirusa na zamierzenia inwestycyjne gmin, lokalne gospodarki i edukację czy samo funkcjonowanie urzędu.

W ramach jakich kategorii porównywane są gminy w plebiscycie?

W rankingu mogła wziąć udział każda gmina, która odpowiedziała na przesłaną przez Dziennik Gazeta Prawna ankietę zawierającą pytania merytoryczne z pięciu obszarów tematycznych:

  • Gospodarka, w ramach której oceniano stan lokalnej gospodarki, w tym kwestie finansów, zarządzania dochodami, zadłużeniem czy kreowaniem lokalnego rozwoju, a także pozyskiwanie zewnętrznych funduszy oraz dostosowanie funkcjonowanie gminy w sytuacji pandemicznej, w tym wsparcie podmiotów gospodarczych,
  • edukacja, w której oceniano właściwe zarządzanie lokalną oświatą, w tym unowocześnianie placówek edukacyjnych i ich rozwijanie pod kątem zwiększania jakości nauczania a także dostosowanie do sytuacji pandemicznej,
  • zdrowie i opieka, gdzie brano pod uwagę właściwe zarządzanie ochroną zdrowia, czyli projekty profilaktyczne, a także zapewniające mieszkańcom optymalny poziom ochrony zdrowia,
  • cyfryzacja, gdzie badano elektronizację niektórych procesów zarzadzania JST i obsługi patentów,
  • środowisko, w którym analizowano podejmowanie inicjatyw skierowanych na ochronę środowiska, w tym właściwe zarządzanie gospodarką odpadów.

Gminy: Kraków i Zielonki wśród najlepszych:

gmina Zielonki otrzymała wyróżnienie w kategorii gmina wiejska powyżej 5 tys. mieszkańców, a wójt gminy Zielonki Bogusław Król wyróżnienie jako włodarz gminy wiejskiej powyżej 5 tysięcy mieszkańców. Z kolei Gmina Miejska Kraków otrzymała wyróżnienie w kategorii gmina miejska powyżej 100 tys. mieszkańców, a prezydent Krakowa Jacek Majchrowski został wyróżniony w kategorii najlepszy włodarz gminy miejskiej powyżej 100 tys. mieszkańców. Bardzo cieszy nas to, że w kolejnym rankingu gminy z terenu Metropolii Krakowskiej otrzymują wyróżnienie. Laureatom serdecznie gratulujemy.