Zamknij Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Shell z nowymi projektami w Krakowie!

10 minut czytania.

Kraków liderem centrów usług w regionie!

Dynamiczny rozwój sektora nowoczesnych usług dla biznesu (BSS) trwa w Polsce już od kilkunastu lat. Pozycję regionalnego lidera zarówno pod względem liczby centrów, jak i wolumenu zatrudnienia w branży, nasz kraj zawdzięcza zarówno zasobom kapitału ludzkiego, w tym wykształconej kadrze pracowniczej o określonych kompetencjach technicznych czy językowych jak i centralnemu położeniu naszego kraju na mapie Europy. Nie bez znaczenia jest też korzystny klimat inwestycyjny panujący w naszym kraju oraz stabilność gospodarcza, a także ulgi dla nowych inwestorów, np. w formie Polskiej Strefy Inwestycji. Widoczna jest też aktywna działalność instytucji wspierających działalność inwestorów zagranicznych na poziomie krajowym i na poziomie regionalnym.

Na tle kraju wyróżnia się z kolei Krakowski Obszar Funkcjonalny, który skupia firmy z sektora nowoczesnych usług dla biznesu. Na początku 2019 roku w Krakowie oraz Zabierzowie działało 217 centrów usług BPO, SSC/GBS, IT, R&D świadczących usługi w językach obcych. Krakowskie centra zatrudniają łącznie już ponad 70 tys. osób. Aż 18 spośród zlokalizowanych na terenie Krakowa to podmioty zatrudniające więcej niż 1 tys. pracowników. Tylko między I kw. 2018 a  I kw. 2019 roku krakowskie centra utworzyły około 6,5 tys. nowych miejsc pracy.

To co przyciąga zagraniczne firmy do stolicy Małopolski to przede wszystkim dostęp do bardzo dobrze wykwalifikowanych talentów, które zapewnia wiodący w kraju ośrodek akademicki. To właśnie w Krakowie znajdują się jedne z najlepszych uczelni państwowych w Polsce, w tym m.in. Uniwersytet Jagielloński, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie czy Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie.  To, że Kraków jest jednym z dwóch ośrodków, w których sektor usług stanowi specjalizację lokalną, potwierdza również działalność uczelni ukierunkowana na współdziałanie z biznesem. Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie we współpracy z praktykami z największych międzynarodowych korporacji, przedstawicielami lokalnych krakowskich startupów oraz Miastem Kraków uruchamia właśnie pierwszy w Polsce międzykolegialny kierunek studiów licencjackich Global Business Services. Kierunek jest odpowiedzią na potrzeby biznesu a dzięki temu, że od początku stworzony jest wspólnie przez przedstawicieli biznesu i nauki ma szanse stać się realną zmianą w procesie kształcenia kadr również dla branży usług dla biznesu.

Inwestycje pomimo pandemii!

Istotność Krakowa w sektorze BPO potwierdza również to, że międzynarodowy koncern energetyczny Shell zdecydował się na rozszerzenie zakresu inwestycji w centrum Metropolii Krakowskiej. Shell to jeden z największych koncernów energetycznych na świecie. Działa w ponad 70 krajach, zatrudniając ponad 80 tys. pracowników. Firma zajmuje się eksploracją, produkcją, rafinacją i wprowadzaniem na rynek ropy naftowej i gazu ziemnego, wytwarzaniem i sprzedażą produktów chemicznych. W ostatnich latach dynamicznie poszerza swoje portfolio produktów i usług zero- i niskoemisyjnych, mając na uwadze cel osiągnięcia neutralności emisyjnej netto do 2050 roku.

Firma zrealizuje dwa nowe projekty w ramach istniejącego tam centrum operacji biznesowych - Shell Business Operations (SBO) Kraków. Dzięki nim, zatrudnienie w centrum znajdzie co najmniej kolejnych 400 osób. W proces inwestycyjny zaangażowana była Polska Agencja Inwestycji i Handlu (PAIH).

Krakowskie Shell Business Operations działa na obszarze Metropolii Krakowskiej już od 2006 roku. Samo zaś centrum biznesowe wspiera operacje Shell na całym świecie, m.in. w zakresie finansów, zakupów, logistyki, obsługi klienta, komunikacji i relacji zewnętrznych, wsparcia działalności stacji paliw oraz IT. SBO w Krakowie jest jednym z największych centrów nowoczesnych usług dla biznesu w Polsce. Obecnie zatrudnia ponad 4,4 tys. osób i jest tym samym już teraz jednym z największych pracodawców w Małopolsce. Co więcej w okresie ostatnich 5 lat centrum podwoiło liczbę pracowników.

W ramach nowych inwestycji, w krakowskim Shell Business Operations powstaną dwa nowe kierunki. Jeden z nich to zaawansowane usługi biznesowe z planowanym zatrudnieniem 250 pracowników, którzy docelowo poprowadzą procesy w obszarach IT, Data Quality, raportowania i analizy, komunikacji czy operacji podatkowych. Drugi kierunek, doskonałości procesów biznesowych, skupi 150 pracowników wspierających takie działające w ramach SBO obszary jak obsługa klienta, dostawy środków smarnych, logistyka, HR czy IT. Realizacja obu inwestycji właśnie się rozpoczyna.

To że firma zdecydowała się na taki ruch pomimo pandemii, świadczy o tym, że właśnie z Krakowem jako wiodącym ośrodkiem branży usług dla biznesu w kraju wiąże swoje plany na rozwój. Co więcej widoczne jest to, że nie tylko w Krakowie ale w całym kraju, nowe inwestycje w sektorze nastawione są na bardziej zaawansowane procesy biznesowe co tylko pokazuje, że lokalny rynek pracy potrafi odpowiedzieć na potrzeby międzynarodowego biznesu.