Zamknij Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Sposób na komunikację z Vasco

12 minut czytania.

Czy znasz urządzenia mobilne z Małopolski, które ułatwiają komunikację? Dzięki tłumaczom elektronicznym Vasco Electronics porozumiewanie się w obcym języku staje się jeszcze łatwiejsze. Przekonało się o tym już dziesiątki tysięcy osób na całym świecie. Przeczytaj jakie możliwości oferują produkty tej krakowskiej firmy.

 

 

 

 

Obszar Inteligentnych Specjalizacji Małopolski:

Technologie informacyjne i komunikacyjne, w tym multimedia (ICT)

Przemysły kreatywne oraz czasu wolnego

 

 

Pomysł

 

 

Na stronie internetowej firmy Vasco Electronics, która została założona w 2008 roku przez Macieja Góralskiego, możemy przeczytać: „Jeśli rozmawiasz z kimś w języku, który ta osoba rozumie, to co mówisz przemawia do niego. Jeśli rozmawiasz z nim w jego ojczystym języku – trafia to wprost do jego serca.” - powiedział Nelson Mandela. Naszą misją jest sprawić, by ludzie mogli swobodnie ze sobą rozmawiać, wyrażać swoje myśli i wzajemnie się rozumieć. Nie wystarczy mówić do kogoś w języku, który ta osoba rozumie - żeby trafić do jej serca, trzeba użyć języka ojczystego (…). Ta krakowska firma z sektora MŚP zajmuje się projektowaniem, programowaniem i produkcją rozwiązań technologiczno-informatycznych dla urządzeń mobilnych, w tym tłumaczy mowy. Ich zadaniem jest pomoc w komunikacji i przełamywaniu barier językowych. Założyciel firmy urodził się, wychował i mieszka w Krakowie, więc wybór miejsca prowadzenia działalności można określić jako naturalny. Potencjał ludzki i ekonomiczny regionu stwarza Vasco możliwości zatrudnienia utalentowanych i dobrze wykształconych programistów, lingwistów, marketingowców, testerów, osób odpowiedzialnych za stronę wizualną produktu, logistyków, prawników i specjalistów w branży finansowej. Skąd zatem pojawił się pomysł na ten biznes?

Vasco Electronics powstała jako odpowiedź na potrzeby klientów poszukujących rozwiązań na szybkie i skuteczne urządzenia do tłumaczeń mowy, tekstu i obrazu. Początkowo firma zajmowała się dystrybucją urządzeń do tłumaczeń oraz nauki języków obcych. W 2010 roku wspólnie z BBC Learning stworzyła serię kursów audio dla obcokrajowców o nazwie “BBC Expresso”. Pod marką “w karteczkach” stworzyła własny produkt – karteczki do nauki i powtarzania słownictwa w 4 językach. Z czasem firma zaczęła rozwijać własne tłumacze elektroniczne – pierwszym był model Mini2, później M3, a w 2022 roku Vasco Electronics wprowadził na rynek najnowszy model tłumacza – Vasco Translator V4, który obsługuje ponad 80 języków w rozmowie i 108 w tłumaczeniu ze zdjęć.

Obecnie, Vasco jest liderem sprzedaży tłumaczy elektronicznych w Europie. W 2022 roku firma sprzedała 75 tys. urządzeń, o 50 proc. więcej niż w roku poprzednim, oraz wypracowała 85 mln zł obrotu.

 

 

Realizacja

 

 

Dla kogo przeznaczone są rozwiązania Vasco Electronics? Zarówno dla klientów indywidualnych, jak B2B. Z urządzeń firmy korzystają osoby podróżujące za granicę turystycznie i służbowo. Vasco współpracuje także z instytucjami i urzędami, które obsługują międzynarodowych gości i interesantów - hotelami, muzeami, szpitalami, uczelniami, a także służbami cywilnymi, ratowniczymi i mundurowymi. Tłumacze wspomagają działalność organizacji niosących na całym świecie pomoc humanitarną i medyczną ludziom znajdującym się w sytuacjach kryzysowych. Centrala Vasco znajduje się w Krakowie, a główne centrum logistyczne w Trzebini, ale firma posiada także oddziały, magazyny, salony i biura obsługi klientów w 30 krajach na 4 kontynentach.

Co ciekawe, Vasco Electronics jest jedynym producentem tłumaczy elektronicznych w Polsce. Translatory są projektowane przez firmę od zera – zarówno design urządzeń, jak i oprogramowanie powstają w Polsce. Cechą wyróżniającą tłumacze Vasco jest to, że jako jedyne na świecie oferują nielimitowany, bezpłatny Internet do tłumaczeń w niemal 200 krajach na świecie.

Urządzenie korzysta z 10 silników tłumaczeniowych, a algorytm stworzony przez zespół rozwoju Vasco Electronics dobiera najlepszy dla wybranej pary językowej. Posługując się np. francuskim w Kanadzie czy hiszpańskim w Ameryce Południowej albo angielskim w Stanach Zjednoczonych użytkownicy mają zapewnione możliwie najlepsze dostępne tłumaczenie z uwzględnieniem miejscowej wymowy. Design oraz funkcjonalności translatorów Vasco są nagradzane w międzynarodowych konkursach, takich jak Red Dot Design Award, New York Product Design Award, Good Design Award, Global Mobile Awards - GLOMO.

Ta małopolska firma angażuje się w społeczne projekty, zarówno poprzez wsparcie finansowe, jak i wolontariat. Zainicjowała i stworzyła wraz z Polską Misją Medyczną Zespół Ratownictwa Medycznego, który docelowo dołączy do ponad trzydziestu zespołów ratownictwa medycznego na świecie i będzie drugim w Polsce, akredytowanym przy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Chcąc wesprzeć  komunikację z ukraińskimi uchodźcami, Vasco przekazało blisko 500 tłumaczy elektronicznych do prawie 200 organizacji i instytucji.

Elektroniczny tłumacz jest wsparciem językowym nie tylko dla tych, którzy nie znają języków. Potrafi wspomóc także tych którzy dobrze znają języki obce, w sytuacji kiedy druga strona nie zna ich wcale, a jest potrzeba porozumienia się – tłumaczy Maciej Góralski, CEO Vasco Electronics. – Widać to wyraźnie na przykładzie służb medycznych, dzięki tłumaczowi elektronicznemu skraca się czas obsługi pacjentów.

Zdecydowanie best practice Vasco Electronics to wsłuchiwanie się w potrzeby klientów i na ich podstawie tworzenie rozwiązań usprawniających komunikację w sposób dostępny i kompleksowy.

 

 

Plany na przyszłość

 

 

Vasco Electronics stawia na zgrany zespół, działalność społeczną, nowe produkty i ciągłe ulepszanie jakości usług obsługi klienta. W planach na 2023 znajduje się wejście na nowe rynki - chorwacki i belgijski oraz intensyfikację działań w Japonii i USA. Firma planuje też rozwinąć sieci sprzedaży w Katarze, Arabii Saudyjskiej i Zjednoczonych Emiratach Arabskich. W myśl zasady „liczy się świat otwarty na ludzi” małopolska firma Vasco zdecydowanie jest na językach całego świata!

 

 

Strona internetowa firmy:  www.vasco-electronics.pl