Zamknij Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Światowy Tydzień Przedsiębiorczości w Metropolii - czas na podsumowanie!

13 minut czytania.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Piętnasta edycja Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości (ŚTP) w Małopolsce przyniosła ponad 200 wydarzeń zorganizowanych przez 44 instytucje partnerskie w 25 miastach i ponad 8 tysięcy uczestników - to znakomity wynik i przykład skutecznej współpracy instytucji działających na rzecz rozwoju przedsiębiorczości w regionie.
 
W dniach 18 – 24 listopada, w ramach tygodniowego cyklu wydarzeń,  mieszkańcy Małopolski mogli uczestniczyć w inspirujących warsztatach, prelekcjach, grach, spotkaniach z przedsiębiorcami czy indywidualnych konsultacjach realizowanych pod szyldem Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości, nad którym patronat w regionie objęło Województwo Małopolskie. 
 
W programie znalazło się ostatecznie 209 wydarzeń zorganizowanych przez 44 instytucje partnerskie, a odbyły się one w 25 miastach i miejscowościach regionu, tj. w Krakowie, Andrychowie, Balicach, Bochni, Brzesku, Brzeszczach, Chrzanowie, Dąbrowie Tarnowskiej, Kłaju, Michałowicach, Modlniczce, Myślenicach, Nowym Sączu, Olkuszu, Oświęcimiu, Skawinie, Tarnowie, Trzcianie, Trzebini, Tuchowie, Wadowicach, Węgrzcach, Wielogłowach, Więcławicach Starych i Zatorze. W spotkaniach uczestniczyło łącznie ponad 8 tysięcy osób.

Marszałek Województwa Małopolskiego Łukasz Smółka wskazał, że realizacja przedsięwzięcia w tak szerokiej formule była możliwa dzięki współpracy z instytucjami partnerskimi z regionu:

Bardzo dziękujemy wszystkim osobom i instytucjom zaangażowanym we współtworzenie programu małopolskiej odsłony Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości. Dzięki tej aktywności inicjatywa miała zdecydowanie większy zasięg, a mieszkańcy Małopolski, szczególnie ci młodsi, zainteresowani tematyką przedsiębiorczości, zyskali możliwość skorzystania ze wsparcia i bogatej wiedzy ekspertów oraz doświadczonych praktyków biznesu

W tym roku, podobnie jak w poprzednim, w gronie partnerów ŚTP w Małopolsce znalazło się Stowarzyszenie Metropolia Krakowska, a wśród pozostałych wskazać należy m.in. te, z którymi Stowarzyszenie współpracuje na co dzień, realizując strategiczne działania w obszarze rozwoju gospodarczego, edukacji czy usług społecznych, w tym: Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie, Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości – Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości Uniwersytet Rolniczy w Krakowie, Centrum Transferu Technologii – Politechnika Krakowska, Fundacja Inteligentna Małopolska – FabLab Małopolska, Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej im. Jerzego Regulskiego MISTiA, Izba Przemysłowo-Handlowa w Krakowie, Małopolski Instytut Kultury, Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Krakowie, Główny Punkt Informacyjnych Funduszy Europejskich w Małopolsce, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie, Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie, Urząd Miasta Krakowa – Wydział ds. Przedsiębiorczości i Innowacji, Punkt Obsługi Przedsiębiorcy, Urząd Statystyczny w Krakowie, Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie, Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie i Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Krakowie.

Województwo Małopolskie nie tylko koordynowało cykl wydarzeń w trakcie Tygodnia Przedsiębiorczości, ale również było organizatorem dwóch wydarzeń – Spotkania Młodego Biznesu „AI w Biznesie” oraz Hackathonu dla Małopolski.

Światowy Tydzień Przedsiębiorczości w Metropolii Krakowskiej

W ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości, 21 listopada 2024 roku, w przytulnych wnętrzach Społecznej Kaffki na ul. Na Kozłówku w Krakowie, odbyło się wyjątkowe spotkanie dla przedstawicieli młodzieżowych rad gminnych i ich opiekunów. Wizyta miała na celu zainspirowanie młodych mieszkańców gmin Metropolii – lokalnych liderów, do rozwijania inicjatyw i kreatywności w rozwijaniu ścieżki zawodowej, ze szczególnym uwzględnieniem jej etycznych i społecznych aspektów. 

Wizytę rozpoczęło przywitaniem i poczęstunkiem, które stworzyły atmosferę sprzyjającą otwartym rozmowom i wymianie doświadczeń między młodymi liderami. Poznanie działań i pomysłów grup umożliwiło wzajemną inspirację i dostrzeżenie potencjału wspólnych, ponadlokalnych działań.  

Spotkanie poprowadziła Pani Agata Krzyżek-Gola, Członkini Zarządu i współzałożycielka Społecznej 21, która podzieliła się niezwykłą historią swojej działalności. Firma, prowadzona przez Stowarzyszenie Rodziców i Przyjaciół Osób z Zespołem Downa „Tęcza”, nie tylko oferuje belgijskie frytki z foodtrucka czy aromatyczną kawę w swojej kawiarni, ale przede wszystkim tworzy miejsca pracy dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. 

Kluczowym elementem wizyty była prezentacja działań przedsiębiorstwa, które wygenerowany przez siebie zysk wykorzystuje na wzmacnianie samodzielności i możliwości swoich pracowników, a także poznanie perspektywy pracownika Społecznej Kaffki, co pozwoliło na lepsze zrozumienie, jak wygląda codzienność w takim miejscu oraz jakie wyzwania i sukcesy towarzyszą prowadzeniu biznesu społecznego. 

Spotkanie miało nie tylko charakter edukacyjny, ale również inspiracyjny. Młodzież miała okazję zastanowić się nad niestandardowymi ścieżkami kariery zawodowej i rolą aktywizacji osób z niepełnosprawnościami na rynku pracy. Co więcej, była to przestrzeń do „sieciowania” – uczestnicy nawiązali nowe kontakty, wymienili pomysły na działania w swoich radach i podzielili się planami na przyszłość.  

Wykorzystana w pracach warsztatowych gra „tabu” umożliwiła uczestnikom lepiej zrozumieć i zapamiętać najważniejsze pojęcia i zagadnienia związane z ekonomią społeczną, dzięki czemu będą mogli ją przekazywać dalej, w tym w upowszechniać je w gronie rówieśników i aktywnych społecznie grup w swoich gminach. 

Światowy Tydzień Przedsiębiorczości był idealną okazją, aby spojrzeć na przedsiębiorczość w szerszym kontekście – jako narzędzie nie tylko do rozwoju ekonomicznego, ale też społecznego i integracyjnego. Wizyta w Społecznej Kaffce była tego doskonałym przykładem, pozostawiając młodzieży i ich opiekunom bogactwo inspiracji oraz motywacji do działania. 

Jest nam niezmiernie miło, że mogliśmy po raz kolejny uczestniczyć w przedsięwzięciu i współtworzyć program Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości. 

W tym miejscu pragniemy również pogratulować wszystkim Partnerom organizacji inspirujących i angażujących wydarzeń!

Więcej o ŚTP: https://tydzienprzedsiebiorczosci.malopolska.pl/