Zamknij Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Uniwersytet Jagielloński znowu najlepszy!

6 minut czytania.

Ranking Szkół Wyższych Perspektyw od początku, czyli od 2000 roku, adresowany był do kandydatów na studia, którym dostarcza informacji pomagających w optymalnym wyborze uczelni i kierunku studiów. Na wyniki Rankingu czeka też środowisko akademickie, bo dzięki swojej cykliczności, spójności metodologicznej i zdolności do ewolucji stał się on doskonałym benchmarkiem dla uczelni akademickich, niepublicznych i zawodowych.

Ranking Uczelni Akademickich uwzględnia 27 wskaźników zgrupowanych w 7 kryteriów: prestiż, absolwenci na rynku pracy, potencjał naukowy, efektywność naukowa, potencjał naukowy, innowacyjność i umiędzynarodowienie. Czyni to z niego jeden z najbardziej rozbudowanych i najbardziej transparentnych rankingów edukacyjnych na świecie. Jest też jednym z czterech, które posiadają międzynarodowy certyfikat jakości "IREG Approved". Perspektywy University Ranking (Poland), bo pod taką nazwą jesteśmy znani na świecie, jako pierwszy ranking narodowy otrzymał certyfikat jakości „IREG Approved”, przyznany przez międzynarodową organizację IREG Observatory on Academic Ranking and Excellence, założoną przez grupę twórców i analityków rankingów szkół wyższych z całego świata.

Przypomnijmy, że od pierwszych edycji rankingu walkę o pozycję lidera toczą Uniwersytet Jagielloński oraz Uniwersytet Warszawski, raz po raz zmieniając się na pierwszym miejscu lub zajmując je ex aequo. W tegorocznym zestawieniu najstarsza polska uczelnia osiągnęła stuprocentowy wskaźnik rankingowy. Drugi Uniwersytet Warszawski traci do lidera niespełna 1 punkt proc. Trzecia jest Politechnika Warszawska z wynikiem 83,5 proc. W pierwszej dziesiątce znalazła się również inna krakowska uczelnia: Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie.

 Jak co roku najważniejszą częścią badania z punktu widzenia kandydatów na studia jest ranking obejmujący 71 głównych kierunków. Przygotowanie tego rankingu poprzedzone zostało tzw. wielką kalibracją. Jako że w wykazie kierunków studiów prowadzonych w polskich uczelniach znajdują się aż 1553 nazwy, Fundacja Edukacyjna Perspektywy wspólnie z uczelniami, dokonała przyporządkowania tych studiów do najpopularniejszych kierunków lub grup kierunków podlegających rankingowej ocenie. Uniwersytet Jagielloński prowadzi 15 najlepszych takich studiów: administracja, analityka medyczna, biologia, biotechnologia (mgr), chemia, dietetyka, farmacja, filozofia, kierunek lekarski, kierunek lekarsko-dentystyczny, kosmetologia, pielęgniarstwo, położnictwo, prawo i zdrowie publiczne. Bardzo wysoko oceniono również historię, kulturoznawstwo, dziennikarstwo i komunikację, pedagogikę, politologię, socjologię, stosunki międzynarodowe, astronomię, fizykę, informatykę (mgr), matematykę, biotechnologię (mgr), geologię (2. miejsce) oraz archeologię, filologię polską, filologie obce, kierunki o bezpieczeństwie, pedagogikę specjalną, psychologię, ekonomię, geografię, ochronę środowiska (3. miejsce).

Uroczyste ogłoszenie wyników Rankingu Szkół Wyższych Perspektywy 2021 wraz z wręczeniem dyplomów dla najlepszych odbyło się 22 czerwca 2021 r. podczas gali zorganizowanej w Centrum Olimpijskim PKOl w Warszawie.