Zamknij Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

W odpowiedzi na zmiany demograficzne

6 minut czytania.
Tłum Ludzie Sylwetki Grupa Ludzi Grupa Widzów

Miasto Kraków zaprosiło gminy MOF, w tym gminy członkowskie Metropolii Krakowskiej do udziału w projekcie badawczym pn. „Prognoza demograficzna dla Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Krakowa (MOF) na lata 2021-2050 według 25 gmin, z uwzględnieniem prognozy dla Krakowa na lata 2020-2050”. Realizacja projektu potrwa do grudnia 2022 r.

Dane jako element zarządzania rozwojem:

Samorządy mierzą się z szeregiem wyzwań związanych ze zmianami w strukturze demograficznej społeczeństwa. Jednym z elementów zarządzania zrównoważonym rozwojem jest analiza danych oraz opracowywanie rzetelnej prognozy demograficznej. Służy temu identyfikacja i monitorowanie procesów społecznych, gospodarczych oraz przestrzennych, jakie zachodzą w gminach i na obszarze metropolitalnym oraz funkcjonalnym Krakowa.

Zarządzanie dużym miastem wymaga gromadzenia i analizy danych z wielu źródeł, które mogą służyć m.in.: planowaniu i monitorowaniu realizacji Strategii Rozwoju, badaniu relacji wewnątrzmiejskich, badaniu związków miasta rdzeniowego z gminami w obszarze funkcjonalnym, badaniu procesów urbanizacyjnych, rankingom i benchmarkingowi. Dane te powinny służyć generowaniu wiedzy, tworzeniu rekomendacji i scenariuszy dla rozwoju - mówi Piotr Wierzchosławski, Zastępca Dyrektora Wydziału Strategii, Planowania i Monitorowania Inwestycji UM Krakowa.

Prognoza demograficzna MOFK:

Projekt badawczy pn. „Prognoza demograficzna dla MOF (…)” jest oddolną inicjatywą Krakowa, adresowaną do wszystkich 25 gmin tworzących Miejski Obszar Funkcjonalny Krakowa, w tym do gmin zrzeszonych w Stowarzyszeniu Metropolia Krakowska.

Szacowanie rozwoju ludności dla MOF zostanie sporządzone na lata 2021–2050. Analiza obejmie m.in. prognozę biologiczną oraz prognozę pomigracyjną ludności. Oszacowana zostania liczba ludności w poszczególnych gminach. W szacunkach uwzględnione zostaną także czynniki biologiczne i funkcjonalne grup wiekowych. Opracowana zostanie też ocena wpływu pandemii na długość życia ludności Krakowa oraz okalających go powiatów w latach 2020 i 2021.

Bank Informacji o Mieście i Metropolii:

Projekt badawczy pn. „Prognoza demograficzna dla MOFK (…)” finansowany jest ze środków Miasta Krakowa jako istotny element Banku Informacji o Mieście i Metropolii (BIMM), którego realizacja wynika ze Strategii Rozwoju Krakowa „Tu chcę żyć. Kraków 2030”. Projekt wpisuje się także w ponadlokalną strategię rozwoju „Strategia Metropolia Krakowska 2030”.

Prognoza – i co dalej?

Po opracowaniu prognozy planowana jest kontynuacja projektu. W BIMM przygotowany zostanie model do monitorowania prognozy demograficznej m.in. w oparciu o regularnie gromadzone dane z ewidencji ludności oraz dane odziałalności inwestycyjnej mieszkańców i gmin. Model ten umożliwi w przyszłości monitorowanie zjawisk i trendów demograficznych w poszczególnych dzielnicach Krakowa, a - dzięki współpracy metropolitalnej - także w poszczególnych gminach otaczających miasto.