Zamknij Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Wspólnie o modelu rozwoju gospodarczego Metropolii Krakowskiej!

6 minut czytania.

16 marca 2021 r. odbyło się drugie w tym roku spotkanie Forum Rozwoju Gospodarczego Metropolii Krakowskiej. Miało ono wyjątkowy charakter, gdyż w całości poświęcone było postępowi prac nad raportem benchmarkingowym oraz modelem gospodarczym czyli jednym z najważniejszych działań prowadzonych przez Stowarzyszenie Metropolia Krakowska w ramach projektu Krakow Metropolitan Area For Business (KMA4Business).

Spotkanie moderowane było przez ekspertów z firm Goglobal Group Mariusz Stryżko i wzięło w nim udział 31 uczesników, w tym przedstawiciele gmin Metropolii Krakowskiej, regionalnych instytucji otoczenia biznesu, takich jak Centrum Business in Małopolska oraz Krakowski Park Technologiczny oraz pracowników Stowarzyszenia Metropolia Krakowska.

Jak Metropolia Krakowska wypada na tle innych metropolii??

Pierwsza część spotkania polegała na zaprezentowaniu przez Wykonawcę wstępnych wyników badania benchmarkingowego. Podczas prezentacji mogliśmy usłyszeć zarówno o obszarach metropolitalnych będących przedmiotem porównania do Metropolii Krakowskiej jak i o wskaźnikach, które zastosowane zostały przez Wykonawcę do porównania. Następnie wstępne wyniki badania porównawczego pokazane zostały w formie mapy cieplnej oraz wykresów radarowych. Bardzo budujące jest to, że już po wstępnych wynikach badania widać iż nasza Metropolia ma duży potencjał rozwojowy i naprawdę ciekawie wypada na tle innych obszarów metropolitalnych zarówno w kraju jak i w Europie.

Dyskusje nad modelem rozwoju gospodarczego Metropolii Krakowskiej.

Druga część spotkania rozpoczęła się od prezentacji przez Wykonawcę wstępnych rekomendacji dla modelu rozwoju gospodarczego Metropolii Krakowskiej na kolejne 10 lat.  Omówiona została m.in. diagnoza silnych i słabych stron obszaru MK, analiza czynników polityczno-prawnych, ekonomicznych, społeczno-kulturowych oraz technologicznych, wpływającej na przedmiot badania, opisane zostały wyzwania stojące przed Metropolią Krakowską, w tym te związane ze środowiskiem naturalnym, demografią, usługami publicznymi i infrastrukturą. Następnie Wykonawca przedstawił rekomendacje dotyczące działań w zakresie rozwoju obszaru metropolitalnego oraz promocji gospodarczej, a także wstępny plan implementacji proponowanych zmian oraz zidentyfikował czynniki ryzyka w kontekście proponowanych działań.

Bardzo ważnym elementem spotkania była część warsztatowa, podczas której uczestnicy spotkania mogli podyskutować w grupach na temat przedstawionych treści, podzielić się swoimi opiniami a także wnieść swój dodatkowy wkład, w postaci pomysłów, uwag czy rekomendacji co do opracowywanego modelu gospodarczego.

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom spotkania za duże zaangażowanie i bardzo merytoryczną dyskusję, której wyniki na pewno znajdą odzwierciedlenie w raporcie benchmarkingowym Metropolii Krakowskiej.

Wstępnej wersji dokumentu możemy spodziewać się już początkiem kwietnia, natomiast finalna wersja dokumentu przedstawiona zostanie szerszemu gronu odbiorców w maju bieżącego roku.

 

To również może Cie zainteresować: