W dniu 21 września br. odbyło się kolejne spotkanie online zorganizowane w ramach Forum Rozwoju Gospodarczego Metropolii Krakowskiej. Dotyczyło narzędzi pozwalających na tworzenie atrakcyjnej informacji dla inwestora. Gośćmi specjalnymi wydarzenia byli przedstawiciele krajowych i regionalnych Centrów Obsługi Inwestora.
Jednym z głównych celów działalności forum jest budowanie banku wiedzy i wymiana doświadczeń związanych z procesami obsługi inwestora. Szczególnie istotna w tym zakresie jest umiejętność korzystania z dostępnych narzędzi, które pozwalają na prezentacje w atrakcyjny sposób oferty inwestycyjnej i jednocześnie wpływają na zaoszczędzenie czasu i pracy urzędnikom oraz inwestorom. Właśnie takimi narzędziami są dostępne bezpłatnie generatory ofert oraz mapy terenów inwestycyjnych. I właśnie nim poświęcona była pierwsza część spotkania. Prelegentami tej części byli przedstawiciele Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu oraz Centrum Business in Małopolska.
Pierwszym z gości specjalnych Forum był Pan Rafał Szymaniak, Starszy Konsultant w Centrum Inwestycji Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu. Zaprezentował on obecnym na wydarzeniu samorządowcom korzyści płynące z umieszczania ofert inwestycyjnych w generatorze ofert PAIH. Przeprowadził również uczestników wydarzenia przez cały proces umieszczenia ofert w bazie a także pozyskiwania i obsługi zapytań inwestycyjnych od potencjalnych inwestorów. Niezwykle cenne było to, że mogliśmy się dowiedzieć od przedstawiciela instytucji, która obsługuje rocznie kilkaset zapytań: na co zwracają uwagę inwestorzy szukając idealnej działki, jaki wpływ na decyzje inwestycyjne ma infrastruktura techniczna oraz komunikacyjna a także co powoduje, że jedna nieruchomość jest lepsza od drugiej. Była to świetna lekcja, pokazująca które elementy musimy jeszcze poprawić w naszych ofertach.
Centrum Business in Małopolska to jednostka, która pełni rolę regionalnego centrum obsługi inwestora będąc głównym partnerem Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu w Małopolsce. Manager Centrum Pani Agnieszka Pala zaprezentowała nam podczas spotkania najważniejsze informacje związane z działalnością mapy terenów inwestycyjnych i obsługi jej bazy. Oprócz tego mogliśmy posłuchać m.in. o tym jakie są najczęstsze wymogi i preferencje inwestorów zgłaszających się do Centrum oraz jak profesjonalnie powinno się prowadzić obsługę zapytań o tereny inwestycyjne. Podczas spotkania omówione zostały również konkretne oferty inwestycyjne znajdujące się w bazie i na ich przykładzie mogliśmy zobaczyć jak powinno się tworzyć przestrzenną informację dla inwestora. Bardzo ciekawą częścią wystąpienia było również omówienie oferty dotyczącej promocji terenów inwestycyjnych, którą posiada Centrum dla jednostek samorządu terytorialnego.
Druga część spotkania dotyczyła elementów, które powinny się znaleźć w dobrze przygotowanej informacji dla inwestora. Dlaczego warto przygotowywać taką informację? Gdzie warto ją umieścić? Jakie informacje powinny się w niej znaleźć? Właśnie na te pytania odpowiedzi udzieliła Pani Dominika Urbańska Kierownik Referatu w Wydziale ds. Przedsiębiorczości i Innowacji, Centrum Wspierania Inwestorów i Innowacyjnej Gospodarki Urzędu Miasta Krakowa. Bardzo ważne jest to, że podczas spotkania mieliśmy okazję prześledzić konkretną ofertę inwestycyjną, w tym jej podstawowe elementy i część graficzną. Mogliśmy również posłuchać o tym jakie niestandardowe elementy, dotyczące nieruchomości powinny być obowiązkowo umieszczane w ofercie, po to by zaoszczędzić czas sobie i inwestorowi.
Wrześniowe Forum Rozwoju Gospodarczego Metropolii Krakowskiej utwierdziło nas w przekonaniu, że prawidłowo zadane pytanie powinno brzmieć: dlaczego zawsze warto dbać o aktualność oferty inwestycyjnej? Jeżeli Metropolia Krakowska chce być obszarem atrakcyjnym dla potencjalnych inwestorów (których cały czas jest bardzo dużo) to musi dbać o aktualność, kompletność i dostępność swojej oferty inwestycyjnej. Dlatego właśnie warto współpracować i wykorzystywać profesjonalne narzędzia, które pomagają zarówno urzędnikom jak i inwestorom. Warto również się spotykać i wymieniać doświadczeniami w ramach Forum Rozwoju Gospodarczego Metropolii Krakowskiej.