Zamknij Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Zmiany w przepisach dotyczących PSI!

5 minut czytania.
podatki, liczenie na kalkulatorze

Co się zmieniło?

Znowelizowane przepisy ułatwiają skorzystanie z programu Polska Strefa Inwestycji dużym i średnim przedsiębiorcom. Znaczenie będzie miał rodzaj inwestycji, dodatkowo punktowane będą przedsięwzięcia związane z nowoczesnymi usługami biznesowymi, takimi jak: tworzenie oprogramowania, usługi finansowo-księgowe, czy inne z zakresu IT. Przedsiębiorcy spełniający te kryteria mogą liczyć nawet na 95% obniżkę obowiązkowych kosztów kwalifikowanych.
Zostały także obniżone kryteria ilościowe dla przedsiębiorców realizujących inwestycje w powiatach, w których stopa bezrobocia jest wyższa od przeciętnej stopy bezrobocia w kraju. Te zmiany będą dotyczyć także nowych terenów, co oznacza, że więcej gmin w Małopolsce będzie mogło skorzystać z obniżonych kryteriów wejścia do PSI. Zmiany będą dotyczyć nie tylko miast i gmin tracących funkcje społeczno-gospodarcze, ale także gmin z nimi graniczących. 
Ponadto duże i średnie firmy, które inwestują już w Małopolsce i chcą tutaj rozwijać swoje zakłady, mogą liczyć na dodatkowe obniżenie kryteriów wejścia do strefy.

Nowe kryteria jakościowe:

Ustawa wprowadza także nowe kryteria jakościowe, które przedsiębiorca wybierze i zadeklaruje do spełnienia, żeby uzyskać ulgę podatkową. Wśród nich są m.in. robotyzacja i automatyzacja procesów prowadzonych w ramach nowego przedsięwzięcia, inwestycja w odnawialne źródła energii, aktywizacja zawodowa rodziców i osób z niepełnosprawnościami, wspieranie współpracy z dostawcami z regionu.

Nowa mapa pomocy publicznej:

Nowelizacja ustawy zbiega się w czasie z nową mapą pomocy publicznej. Od 1 stycznia 2022 r. intensywność pomocy regionalnej w Małopolsce wzrosła i wynosi:
a) dla dużych przedsiębiorców – 40%
b) dla średnich przedsiębiorców – 50%
c) dla małych i mikro przedsiębiorców – 60%
 
Szczegółowe informacje dotyczące zmian znajdują się tutaj: Rozporządzenie Rady Ministrów.
 
Przedsiębiorcy chcący skorzystać z ulgi podatkowej w ramach Polskiej Strefy Inwestycji w Małopolsce i powiecie jędrzejowskim mogą skontaktować się z działem obsługi inwestora Krakowskiego Parku Technologicznego.
 
W sumie – od początku funkcjonowania programu Polska Strefa Inwestycji (2018) - KPT wydał już 153 decyzji o wsparciu, a nakłady planowane w Małopolsce to ponad pięć i pół miliarda złotych.
 
źródło: Krakowski Park Technologiczny