Zamknij Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Projekty energetyczne prosto z serca Małopolski

13 minut czytania.

Jak stworzyć sprawnie funkcjonujący energetyczny „układ krwionośny” dla dużych projektów? W Enetecs Engineering Technologies (dalej jako „Enetecs”) wiedzą jak realizować specjalistyczne projekty inżynierskie w zakresie dostarczania energii. Jak to robią? Przeczytajcie o „best practice” tej krakowskiej firmy z sektora MŚP.

 

 

 

 

Obszar Inteligentnych Specjalizacji Małopolski:

Elektrotechnika i przemysł maszynowy

Energia zrównoważona

Technologie informacyjne i komunikacyjne, w tym multimedia (ICT).

 

 

Pomysł

 

 

Zespół Enetecs to doświadczeni eksperci, którzy dostarczają specjalistyczne projekty inżynierskie dla przemysłu i energetyki przy zastosowaniu najnowszych technologii. Wywodzą się z Elsta Sp. z o.o., małopolskiej organizacji z Wieliczki, dostarczającej specjalistyczne rozwiązania „pod klucz” dla przemysłu. Jak to się stało, że pojawił się pomysł na powstanie nowej firmy Enetecs?

Zarówno ja, jak i mój francuski wspólnik Xavier Pasqualini pracowaliśmy od lat w mojej rodzinnej firmie Elsta Sp. z o.o. Analizowaliśmy rynek i dostrzegliśmy nowe możliwości inwestycyjne, by w 2019 r. podjąć decyzję o zakupie zorganizowanej części inżynieryjnej Elsty, co było trafną decyzją. – relacjonuje Jakub Stankiewicz, Prezes Zarządu Enetecs.

Nowa oferta Enetecs została sprecyzowana i dopasowana do potrzeb klientów nastawionych na naprawdę duże inwestycje. Doświadczenie związane z działalnością inżynieryjną oraz eksportową, wąska specjalizacja działalności, zorganizowany i zinformatyzowany zespół zaowocowały imponującymi projektami energetycznymi. O jakich projektach mowa?

 

 

Realizacja

 

 

Przede wszystkim zespół Enetecs zajmuje się projektowaniem całościowych zakresów elektrycznych dla obiektów energetycznych czy dużych firm przemysłowych. Specjalizuje się w projektach elektrycznych oraz AKPiA (Aparatura Kontrolno-Pomiarowa i Automatyka) wraz z projektami tras kablowych, modelowaniem 3D, kalkulacjami technicznymi, projektami rozdzielnic, doborem urządzeń, instalacjami oświetlenia oraz uziemienia.

Jak proces wygląda w praktyce opowiada Jakub Stankiewicz: Proszę sobie wyobrazić, że mamy budowę jakiejś elektrowni czy spalarni odpadów, i w ramach takiego obiektu istnieje potrzeba zaprojektowania części elektrycznej czy automatyki i my się właśnie tym zajmujemy: od etapu koncepcji poprzez projekty budowlane, podstawowe, wykonawcze, powykonawcze.  Wykonujemy komplet działań inżynieryjnych i projektowych dla branży elektrycznej. Branża ta występuje w każdym rodzaju budownictwa: mieszkaniowym, kubaturowym, przemysłowym, natomiast my zajmujemy się takimi obiektami, które są ściśle związane z generacją energii typu elektrownie, eko-spalarnie, ewentualnie w dużych zakładach przemysłowych. Zdarza nam się wspierać klienta na miejscu i pomagać w pracach serwisowych, ale przede wszystkim znajdujemy dla siebie miejsce przy budowie nowych obiektów.

Pracują na obszarze całej Polski. Obecnie realizują projekty z zakresu energetyki eko-spalarń w Warszawie, w Gdańsku i w Rzeszowie, czy elektrowni w Poznaniu. Znani są też zagranicą. W Zjednoczonych Emiratach Arabskich pracowali nad powstaniem największej spalarni odpadów na świecie, która mieści się w Dubaju. Ich klienci z Europy pochodzą głównie z Wielkiej Brytanii, z Francji czy krajów skandynawskich. Co ciekawe, pracowali na jednej z karaibskich wysp - na Gwadelupie. Unikalny system usług inżynieryjnych Enetecs dla dużych obiektów i zadowoleni klienci, którzy polecają usługi tej krakowskiej firmy są kluczem do  nawiązywania nowych współprac.

Czym w takim razie jest „best practice” Enetecs? Staramy się działać tak, aby to, co zaprojektujemy było precyzyjne w stosunku do tego, co ma być później wybudowane. Wierzymy, że dokumentacja, którą tworzymy ma pomóc w instalacji oraz późniejszym sprawnym rozruchu części elektrycznych. Musimy to zrobić dokładnie, aby potem projekt był udany i nie miał opóźnień. Wydaje mi się, że skupienie się na szczegółach i precyzja to zdecydowanie nasze „best practice” – wylicza Jakub Stankiewicz.

W Enetecs zdecydowanie doceniają też potencjał ludzki – grono około 30 inżynierów i cały zespół specjalistów, to serce tej firmy. Swoją wiedzą chętnie się dzielą – od lat prowadzą wykłady i szkolenia dla studentów m.in. z Politechniki Krakowskiej, ucząc nowe pokolenia jak do energetyki podejść od praktycznej, tej biznesowej strony.

Jakub Stankiewicz, Prezes Zarządu Enetecs mówi o sobie, że jest lokalnym patriotą i nie wyobraża sobie, żeby prowadzić biznes gdzieś indziej, niż w Małopolsce – jako absolwent lokalnej uczelni i były przewodnik po Krakowie, docenia dostępność uczelni na terenie Metropolii Krakowskiej i wykwalifikowanej kadry pracowniczej. Zauważa też, że Małopolska to region dobrze skomunikowany drogowo, kolejowo i lotniczo. Tutejszy poziom cen pod kątem prowadzenia działalności jest zdecydowanie korzystniejszy w porównaniu do innych miast.

A co według przedstawiciela Enetecs jest atutem Krakowa jako miejsca do prowadzenia biznesu nastwionego na eksport? Gdybym prowadził firmę w nieatrakcyjnym mieście, to byłoby mi trudno zaoferować partnerom zagranicznym coś więcej oprócz rozmów biznesowych na miejscu, a tak po zakończonych negocjacjach mogą oni korzystać z atrakcji turystycznych i oferty kulturalnej, które oferuje Kraków. Baza hotelowa naszego regionu jest też na najwyższym poziomie. To wartość dodana, która jest zdecydowanie doceniana przez naszych klientów. – podsumowuje Jakub Stankiewicz.

 

 

Plany na przyszłość

 

 

Wydaje się, że najważniejszym kierunkiem przyszłości Enetecs jest… energetyka atomowa! 10 listopada 2022 r., w imieniu firmy Jakub Stankiewicz podpisał Porozumienie o współpracy z firmą KEPCO E&C, zajmującą się projektowaniem i inżynierią elektrowni w Korei Południowej. To kolejny znaczący krok w rozwoju polskiego projektu jądrowego, do którego planuje przystąpić Enetecs.

Energia konwencjonalna jak i spalarnie to obszary, w których Enetecs chce utrzymać swoją pozycję, ale to właśnie energetyka atomowa jest przyszłościowym kierunkiem rozwoju tej małopolskiej firmy. Organizacja interesuje się też zagadnieniami powiązanymi z energią zrównoważoną, przede wszystkim z OZE, czy wodorem.

Jedno jest pewne – Enetecs będzie pomagać klientom rozwiązywać problemy związane z energetyką, bez której budownictwo jest jedynie „pustym opakowaniem”. Firma tworzy cały „układ krwionośny” dla wielkoskalowych projektów, co jest zauważane przez firmy na całym świecie. Właśnie dlatego zagraniczni partnerzy wybierają krakowską firmę i właśnie jej powierzają wykonanie skomplikowanych projektów energetycznych.

 

 

Strona internetowa firmy:  www.enetecs.com