Zamknij Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Nowy cykl webinariów MRPiT o ważnych zmianach w prawie dla firm

6 minut czytania.

Nowe Prawo zamówień publicznych, ułatwienia w procesie budowlanym, rozwiązania dla branży turystycznej oraz przepisy dot. sukcesji firm rodzinnych – to tematy, które będą omawiane przez cały listopad – w każdy poniedziałek, środę i piątek – podczas webinariów MRPiT. Ministerstwo chce dotrzeć do przedsiębiorców z rzetelną wiedzą na temat kluczowych zmian prawnych, które zostały dla nich przygotowane.

Webinaria będzie można oglądać w poniedziałki, środy i piątki zawsze o godz. 11.00 na  https://www.gov.pl/web/rozwoj-praca-technologia/sezon-na-wiedze-webinaria i na kanale YouTube Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii.

 

Prawo zamówień publicznych

Reforma PZP zakłada wzmocnienie pozycji i gwarancje  lepszej ochrony praw wykonawców i podwykonawców zamówień publicznych. Ma ona pozwolić na  zabezpieczenie ich interesy i ochronę przed problemami z płynnością. Ważnym celem nowego PZP, ma być również zwiększenie liczby firm, w tym małych i średnich, które startują w przetargach. Rozwiązania te mają również przyczynić się do zwiększenia efektywności wydawania pieniędzy w systemie zamówień publicznych po to, by uzyskiwać jak najlepszej jakości produkty, zamiast kierować się wyłącznie najniższą ceną.

Ułatwienia w procesie budowlanym

Zmiany w procesie budowlanym mają uprościć i przyspieszyć proces inwestycyjny w budownictwie. Jednym z celów zmian jest deregulacja. Dzięki reformie przepisów mają zniknąć absurdy, takie jak konieczność uzyskania pozwolenia na budowę w przypadku instalacji bankomatów, paczkomatów czy innych tego typu urządzeń. Zmiana ma również wzmocnić stabilność działań inwestora.

Rozwiązania dla branży turystycznej

Przygotowany przez  Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii  pakiet rozwiązań dla turystyki to m.in. preferencyjne pożyczki na zwroty wpłat klientów organizatorów turystyki, specjalny fundusz, w którym będą gromadzone pieniądze dla turystów i organizatorów wycieczek za odwołane imprezy turystyczne, postojowe oraz zawieszenie składek ZUS dla całej branży turystycznej.

Sukcesja firm rodzinnych

MRPiT od kilku lat pracuje nad poprawą otoczenia prawnego procesów związanych z sukcesją firm, tak aby zapewnić rozwój przedsiębiorstw z pokolenia na pokolenie.

Od początku 2020 r. możliwa jest sukcesja decyzji administracyjnych związanych z przedsiębiorstwem (koncesje, pozwolenia). Dotyczy to sprzedaży albo darowizny firmy, a także powołania tymczasowego przedstawiciela. Będzie on, w przypadku śmierci małżonka przedsiębiorcy wpisanego do CEIDG, wykonywał prawa z jego udziału, mimo że sprawy spadkowe nie zostały jeszcze zakończone przed notariuszem albo w sądzie, a kontynuacja działalności przedsiębiorstwa wymaga współdziałania spadkobierców.

Te i wiele innych kwestii będzie poruszanych na webinariach ministerstwa. To świetna okazja by bezpośrednio u źródła dowiedzieć się o zmianach prawnych.

Zachęcamy do udziału w wydarzeniach.

 

źródło: https://www.gov.pl/web/rozwoj-praca-technologia/ruszyl-nowy-cykl-webinariow-mrpit-o-waznych-zmianach-w-prawie-dla-przedsiebiorcow