Zamknij Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

5 tys. złotych na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności!

8 minut czytania.

 Kto może ubiegać się o dotację?

Wspraciem w ramach dotacji objęte zostały osoby samozatrudnione, mikroprzedsiębiorcy i mali przedsiębiorcy, którzy na dzień 31 marca prowadzili działalność gospodarczą (w tym dniu działalność nie mogła być również zawieszona), działalność gospodarcza nie może być także zawieszona w dniu składania wniosku, których przychód z działalności gospodarczej w grudniu 2021 r. był niższy co najmniej o 40 proc. niż tym samym miesiącu w roku poprzednim (2020), lub w lutym 2020 r., lub we wrześniu 2020 r., lub listopadzie 2021 r.

Dodatkowym warunkiem jest rodzaj przeważającej działalności PKD, który musi obejmować jeden z poniższych kodów:

tabela, dotacja branżowa

Jak sprawdzić rodzaj przeważającej działalności gospodarczej PKD?

  • w wyszukiwarce internetowej wpisujemy adres: https://prod.ceidg.gov.pl/CEIDG/CEIDG.Public.UI/Search.aspx
  • w polu „NIP" wpisujemy NIP swojej działalności gospodarczej, następnie klikamy w kwadrat „Nie jestem robotem" i naciskamy zielony przycisk „szukaj"
  • pojawia się nazwa naszej firmy, w którą klikamy
  • sprawdzamy czy w polu „Przeważająca działalność gospodarcza (kod PKD)" znajduje się kod wymieniony w powyższej tabeli (jeśli tak – możemy ubiegać się o dotację).

Składanie wniosku

Przedsiębiorcy, których działalność gospodarcza ma siedzibę w Krakowie składają wniosek do Grodzkiego Urzędu Pracy w Krakowie.

Z kolei przedsiębiorcy, których działalność gospodarcza ma siedzibę na terenie Powiatu Krakowskiego, składają wnioski do Urzędu Pracy Powiatu Krakowskiego, a przedsiębiorcy, których działalność gospodarcza ma siedzibę na terenie Powiatu Wielickiego, składają wnioski do Urzędu Pracy Powiatu Wielickiego.

Właściwość terytorialna Urzędu Pracy Powiatu Krakowskiego stanowi obszar Powiatu Krakowskiego z gminami: Czernichów, Igołomia - Wawrzeńczyce, Iwanowice, Jerzmanowice - Przeginia, Kocmyrzów - Luborzyca, Krzeszowice, Liszki, Michałowice, Mogilany, Skała, Skawina, Słomniki, Sułoszowa, Świątniki Górne, Wielka Wieś, Zabierzów, Zielonki.
 

UWAGA! Wnioski można składać wyłącznie w formie elektronicznej za pośrednictwem wortalu praca.gov.pl od 01 stycznia 2022 roku do 15 kwietnia 2022 roku.

Pomocą w wypełnianiu wniosku jest instrukcja, która krok po kroku prowadzi przedsiębiorcę w uzupełnianiu dokumentów.

Jeżeli masz już wszystkie potrzebne informacje, możesz złożyć wniosek w wersji elektronicznej. Kliknij tutaj.

Szczegółowe warunki udzielenia dotacji można również pobrać tutaj: Szczegółowe Zasady udzielania dotacji

Bezzwrotna pomoc

Dotacja będzie mogła mieć formę pomocy bezzwrotnej pod warunkiem wykonywania działalności gospodarczej przez 3 miesiące od dnia udzielenia wsparcia. Za datę udzielenia dotacji uznaje się dzień wypłaty środków na konto przedsiębiorcy. W przypadku zamknięcia lub zawieszenia działalności gospodarczej w okresie 3 miesięcy od dnia otrzymania dotacji konieczny będzie zwrot środków o czym poinformujemy listownie.
Jeśli w tym okresie nastąpi śmierć przedsiębiorcy, spadkobiercy nie będą zobowiązani do spłaty dotacji.

Dotacja może być udzielona przedsiębiorcy, który skorzystał już z innych form wsparcia w ramach Tarczy Antykryzysowej, w tym również poprzedniej dotacji branżowej. Należy jednak pamiętać o tym, że nie można przeznaczyć dwóch lub więcej rodzajów pomocy ze środków publicznych na pokrycie dokładnie tych samych kosztów.

Środki mogą być wydatkowane tylko na potrzeby pokrycia bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej. Kontrola wydatkowania dotacji zgodnie z przeznaczeniem może być przeprowadzona w okresie 3 lat od dnia udzielenia dotacji.

Grodzki Urząd Pracy w Krakowie uruchomił dla przedsiębiorców prowadzących działalność na terenie miasta Centrum Obsługi Klienta. Od poniedziałku do piątku, w godz. 7.45–14.45 informacje w sprawie dotacji udzielane są pod numerami telefonów:

  • 12 68 68 023
  • 12 68 68 024
  • 12 68 68 025.