Zamknij Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Bądźmy razem w walce o czyste powietrze!

4 minuty czytania.

W listopadzie br. gminy Metropolii Krakowskiej rozpoczną kampanię informacyjno-promocyjną, która będzie trwać przez cały sezon grzewczy. Wspólna akcja realizowana jest po raz czwarty i funkcjonuje pod hasłem: „Bądźmy razem w walce o czyste powietrze”.

Każdego roku, w sezonie jesienno-zimowym gminy Metropolii realizują działania dotyczące efektywnych metod dbania o czyste powietrze oraz podnoszenia świadomości ekologicznej sowich mieszkańców. W ramach akcji powstały materiały radiowe, telewizyjne oraz drukowane. Powstała również storna www.wymienpiec.info, która stanowić ma źródło informacji o wymogach uchwały antysmogowej i konieczności wymiany starych kotłów węglowych. Obecna kampania wpisuje się w całościowe działania związane z ochroną czystego powietrza w tym przy udziale ekodoradców zatrudnionych w ramach realizowanego przez Gminy Stowarzyszenia projektu Eko Team.

Celem obecnej kampanii jest podniesienie poziomu świadomości mieszkańców nt. konieczności podejmowania indywidualnych działań i decyzji dotyczących poprawy jakości powietrza, zachęcenie do likwidacji kotłów węglowych starego typu. Przypomnijmy, zgodnie z uchwałą antysmogową, do końca 2022r. konieczna jest wymiana kotłów na węgiel lub drewno, które nie spełniają żadnych norm emisyjnych. Mieszkańcy mają więc czas do końca 2022 na wymianę pozaklasowych kotłów. Każdy, kto myśli o wymianie starego źródła ogrzewania na nowe może uzyskać od ekodoradców informacje i porady dotyczące możliwości w zakresie uzyskania dotacji na ten cel. W przyszłości po zakończeniu programów dofinansowania– inwestycje będzie trzeba sfinansować we własnym zakresie. W Małopolsce istnieje kilka źródeł finansowania na inwestycje związane z wymianą kotłów węglowych, termomodernizacją oraz odnawialne źródła energii.