Zamknij Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Dobre perspektywy finansowe przed Krakowem!

4 minuty czytania.

Amerykańska agencja Standard & Poor’s potwierdziła długoterminowy międzynarodowy rating Krakowa na poziomie A-/perspektywa stabilna. Ocena ta odzwierciedla korzystne warunki socjoekonomiczne Krakowa, jest także wyrazem przekonania agencji, że rozważna polityka finansowa miasta (m.in. w zakresie kontroli kosztów oraz korzystania z długoterminowego zadłużenia i odnawialnych linii kredytowych) umożliwi utrzymanie umiarkowanego poziomu zadłużenia i dobrego poziomu płynności finansowej.

Agencja przewiduje, że ogólnokrajowe ożywienie gospodarcze po ustąpieniu skutków pandemii korzystnie wpłynie na rozwój Krakowa. W opinii S&P Kraków ma zresztą mocniejsze fundamenty gospodarcze niż średnia dla kraju, ponieważ „pozostaje centrum turystyki, edukacji i logistyki oraz może poszczycić się zdywersyfikowaną i bogatą gospodarką. Liczba mieszkańców miasta wzrasta, inaczej niż w przypadku większości polskich miast, oraz odnotowuje ono niższą stopę bezrobocia”.

Oczywiście pewną niewiadomą pozostają zmieniające się ramy instytucjonalne, w jakich funkcjonują polskie miasta – chodzi przede wszystkim o decyzje władz centralnych dotyczące dystrybucji źródeł dochodów. „Zagrożenia finansów mogą wynikać, na przykład, z cięć współdzielonych podatków w ramach programu Polski Ład, jeżeli dochody nie zostaną zrekompensowane w pełnym zakresie” – zauważa agencja.

Na korzyść Krakowa przemawia również jego historia finansowa, pokazująca, że miasto potrafi dostosowywać swój budżet do okoliczności. W opinii agencji „administracja zarządzająca Krakowem podejmowała w przeszłości rozważne działania w zakresie redukcji kosztów i ograniczania bieżących wydatków, którym towarzyszyło długookresowe planowanie finansów i zadłużenia”.

Podsumowując, przewiduje się, że Kraków będzie odnotowywał dalszą poprawę kondycji budżetu i do 2022 r. osiągnie poziomy sprzed pandemii, nadal będzie realizował szeroki program inwestycyjny przy wsparciu funduszy UE, ograniczy wzrost zadłużenia i utrzyma solidny poziom płynności finansowej.

 

źródło: business.krakow.pl