Zamknij Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Dwie krakowskie uczelnie w Rankingu Szanghajskim 2020

4 minuty czytania.

Uniwersytet Jagielloński oraz Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie znalazły się w zestawieniu 1000 najlepszych uniwersytetów na świecie. Ten prestiżowy ranking tworzony jest poprzez porównanie ponad 1800 uczelni z całego świata. Oceny dokonuje niezależna organizacja ShanghaiRanking Consultancy. To już 18 edycja przygotowywanego nieprzerwanie od 2003 roku zestawienia. Jego pierwotnym założeniem było wskazanie chińskim uczelniom jak prezentują się w zestawieniu z najlepszymi uniwersytetami na świecie. Jednak transparentność metodologii oraz naukowe podejście do tworzonego rankingu spowodowały gigantyczny wzrost jego znaczenia wśród uniwersytetów i mediów z całego świata.

Przy wyborze najlepszych uczelni brana jest pod uwagę m.in. liczba otrzymanych przez pracowników i absolwentów uczelni nagród Nobla oraz medali Fieldsa, liczba publikacji naukowych w prestiżowych czasopismach „Nature” i „Science” oraz cytowania i ogólne wyniki uczelni.

Przy pierwszych 100 miejscach rankingu wskazuje się dokładny wynik punktowy uczelni, natomiast pozostałe miejsca opisywane są przedziałami. Uniwersytet Jagielloński znalazł się w przedziale: 401-500 miejsce, natomiast Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie znalazła się w przedziale: 701-800 miejsce.

Krakowskie uczelnie mogą się również pochwalić świetnymi wynikami w krajowych zestawieniach. W XXI Rankingu Szkół Wyższych Perspektywy 2020, przygotowanym przez Fundację Edukacyjną Perspektywy, w kategorii Uczelni Akademickich, Uniwersytet Jagielloński oraz Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie zajęły odpowiednio pierwsze i czwarte miejsce.   

 

Źródło: http://www.shanghairanking.com/ARWU2020.html