Zamknij Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Gigantyczna inwestycja w Niepołomicach!

7 minut czytania.

Już we wrześniu 2022 roku ruszy produkcja w trzyzmianowym systemie pracy, co oznaczać będzie wzrost zatrudnienia do 2500 pracowników nie tylko działów produkcji, ale również administracji. W niepołomickiej fabryce powstawać będzie kompletne portfolio pojazdów ciężarowych MAN: od lekkich, przez średnie aż po ciężkie.

Ulokowane tu również zostanie centrum modyfikacji pojazdów ciężarowych oraz hala wyposażenia kabin. Rozbudowany zakład w Niepołomicach będzie wprowadzał na rynek najnowsze technologie, odpowiadające na wyzwania przyszłości. Nowych rozwiązań możemy spodziewać się w związku z digitalizacją, elektromobilnością oraz jazdą autonomiczną – wszystko to na gruncie samochodów ciężarowych. Będzie to nie tylko wyzwanie dla właścicieli koncernu, ale również dla pracowników. Z drugiej strony stworzy olbrzymią szansę na ciągły rozwój i podnoszenie kompetencji.

Rozbudowa pochłonie 95 mln euro (czyli ponad 420 mln zł) i zostanie zrealizowana przy wsparciu Polskiej Strefy Inwestycji. 10 czerwca w Krakowskim Parku Technologicznym zostało w tej sprawie podpisane memorandum, a MAN otrzymał decyzję o wsparciu z rąk wicepremiera Jarosława Gowina.

Krótko o historii

MAN po raz pierwszy zdecydował się zainwestować w Niepołomicach w 2005 roku, na największym z trzech terenów Niepołomickiej Strefy Inwestycyjnej, założonej dzięki inicjatywie i staraniom ówczesnego burmistrza Niepołomic, Stanisława Kracika. Na fabrykę MAN przeznaczono teren o powierzchni 80 ha. Dalsze 60 ha dedykowano na obiekty pomocnicze oraz inwestycje kilku poddostawców firmy MAN. Cały obszar inwestycji został włączony do krakowskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (SSE). Niespełna dwa lata i 100 mln euro później zakład został uroczyście otwarty. Odtąd produkuje pojazdy ciężarowe z serii TGS i TGX o dmc powyżej 16 ton. Do końca 2020 roku wyprodukowano tu 171 548 ciągników siodłowych i podwozi. Rynkiem zbytu dla tego zakładu jest Europa Wschodnia oraz WNP. Ale pojazdy z Niepołomic dostarczane są także do krajów Europy Zachodniej, na Bliski Wschód, do Azji i Afryki.

„Bardzo się cieszę, że zarząd Firmy MAN Truck zdecydował o rozbudowie fabryki w Niepołomicach. Byliśmy jedną z kilku rozpatrywanych lokalizacji. Pamiętam rok 2005 i decyzję o budowie zakładu MAN w naszej gminie, wówczas bardzo napędziło to rozwój Niepołomickiej Strefy Inwestycyjnej, która dzisiaj jest największą strefą przemysłową w Małopolsce. Mam nadzieję, że ta decyzja spowoduje, iż kolejne firmy będą chętnie inwestowały w Niepołomicach. W ostatnich latach nasza gmina bardzo dużo zrobiła, aby ułatwić funkcjonowanie przedsiębiorcom. Mam tutaj na myśli szczególnie inwestycje drogowe – oddany w ubiegłym roku zjazd z autostrady i budowaną obwodnicę Podłęża. Dużo jeszcze wyzwań przed nami, ale mam nadzieję, że w porozumieniu z innymi szczeblami administracji uda nam się je pokonać.

Dynamiczny rozwój Niepołomickiej Strefy Inwestycyjnej to także potwierdzenie, że to miejsce właściwe do lokowania swoich biznesów, z uwagi na zaangażowanych pracowników, profesjonalne podejście organów administracji, czy dobre warunki do codziennego funkcjonowania i życia.

Bardzo serdecznie dziękuję Zarządowi firmy MAN Truck za zaufanie. Dziękuję również naszym krajowym i regionalnym partnerom za współpracę przy projekcie.” – mówi Roman Ptak, burmistrz Niepołomic.

 

źródło: https://www.niepolomice.eu/gospodarka/95-mln-euro-zainwestuje-w-man-niepolomicach/