Zamknij Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Gminy Metropolii Krakowskiej w Rankingu Gmin na 5!

11 minut czytania.

Aż 3 gminy z obszaru Metropolii Krakowskiej zostały laureatami tegorocznej edycji projektu "Gmina na 5!" Serdecznie gratulujemy gminom: Kraków, Skawina i Świątniki Górne.

Czym jest projekt: "Gmina na 5!"?

Projekt „Gmina na 5!” jest inicjatywą, która kompleksowo prześwietla funkcjonowanie gmin w naszym kraju, a szczególnie ich działalność online. Badanie przeprowadzane przez Szkołę Główną Handlową miało istotne znaczenie jeszcze przed pandemią COVID-19, a w trakcie jej trwania zyskało dodatkową wagę. To właśnie od tego jak w tym trudnym dla wszystkich okresie, gminy wywiązują się ze swoich ustawowych obowiązków oraz przede wszystkim jaki kontakt pośredni i online mają z potencjalnymi inwestorami i przedsiębiorcami, zależy bardzo wiele decyzji czy procesów biznesowych. W tegorocznym badaniu  z jednej strony ocenie podlegała komunikacja jednostronna, tj. przekazywanie informacji poprzez oficjalne portale internetowe badanych jednostek, jak również komunikacja dwustronna, z wykorzystaniem poczty elektronicznej. Ze względu na wyjątkową sytuację globalną, autorzy badania podjęli decyzję o stworzeniu drugiego rankingu, uwzględniającego dodatkowe kryteria obsługi przez gminy przedsiębiorców w czasie kryzysu, tj. odniesienia do wsparcia dla biznesu w czasie pandemii zarówno na oficjalnych witrynach internetowych, jak i w komunikacji dwustronnej.

Metodologia tegorocznego badania:

Łącznie badanie „Gmina na 5! 2020/21” przeprowadzone zostało na 656 gminach i 18 dzielnicach miasta stołecznego Warszawy. Przez swoisty charakter miasta stołecznego Warszawy, miasto zostało ocenione jako całość, ale także ocenione zostały poszczególne dzielnice. Województwo Małopolskie w przedmiotowej próbie reprezentowało 67 gmin, czyli o jedną więcej niż w poprzedniej edycji. Gminy Małopolski stanowiły prawie 10% całości próby gmin.

Tegoroczne badanie zostało przeprowadzone w początku 2021 roku. Badanie składało się z dwóch elementów. Pierwszym z nich była ocena użyteczności oficjalnych witryn internetowych, prowadzonych przez badane urzędy gminy, przeprowadzona z wykorzystaniem ankiety z zero-jedynkowymi kryteriami oceny dla większości pytań. Łącznie zbadano każdą stronę internetową pod kątem 30 różnorodnych kryteriów, wśród których były m.in. takie jak posiadanie przez stronę mapy strony, informacja o działających na terenie gminy instytucjach otoczenia biznesu czy posiadanie anglojęzycznej wersji strony. Ostatecznie do dalszej oceny zakwalifikowano 15 kryteriów. Drugim elementem badania było przeprowadzenie oceny kontaktu drogą elektroniczną z przedstawicielem badanego urzędu z wykorzystaniem metody „tajemniczego klienta” - w języku polskim oraz angielskim. Polega ona na wcieleniu się w rolę potencjalnego inwestora i kontakcie z badanymi jednostkami bez informowania ich o udziale w badaniu. Metoda ta została wykorzystana w celu osiągnięciu maksymalnie dużej obiektywności badania i otrzymania wyników, na które nie wpływał sam fakt jego przeprowadzania. Poprzez odpowiednio sformułowane formularze wystąpiono do gmin objętych badaniem i następnie badano czas, kompletność oraz adekwatność przesłanych/udzielonych odpowiedzi.

Maksymalną do zdobycia liczbą punktów w całym rankingu było 45 – po 15 punktów z każdej części. Do rankingu wszystkie trzy części wchodziły z równymi wagami. Jednostki, które uzyskały co najmniej 23 punkty (punkty były przyznawane z dokładnością do 0,5 pkt) zostały wyróżnione tytułem „Gminy na 5!”.

Ranking gmin 2020/21:

20 maja 2021 r. odbyła się w formie online konferencja, podczas której ogłoszono laureatów rankingu 2020/21. W tegorocznej edycji rankingu tytułem “Gminy na 5!” zostało nagrodzonych 91 gmin. Jest to prawie dwukrotnie więcej niż rok wcześniej (46).  Wśród finalistów tegorocznej edycji rankingu „Gmin na 5! znalazło się łącznie 6 gmin z Małopolski, co stanowi 9% całości finalistów. Aż 50% z tej liczby to gminy będące członkami Metropolii Krakowskiej.

Gmina Miejska Kraków znalazła się w gronie 11 gmin, które otrzymały w tym roku wyróżnienie „Złota Gmina na 5!”, które nie jest bezpośrednio powiązane z punktacją z bieżącej edycji rankingu. Warunkiem, który pozwala danej jednostce uzyskać status „Złotej Gminy na 5!”, jest zdobycie trzykrotnie z rzędu standardowego wyróżnienia „Gmina na 5!”. Wyróżnienie statutem złotym ma za zadanie promować gminy, w których jakość obsługi inwestorów i przedsiębiorców stale utrzymywana jest na wysokim poziomie.

„Gminą na 5!” w tegorocznej edycji zostały Gmina Świątniki Górne oraz Gmina Skawina, które znalazły się w gronie kilkudziesięciu najlepszych gmin w Polsce. Dodatkowo wśród innowacyjnych i dobrych praktyk w obszarze wspierania interesariuszy gminy, wskazana została inicjatywa funkcjonująca na terenie Małopolski, w tym Metropolii Krakowskiej, a mianowicie: „ekointerwencja”, która umożliwia mieszkańcom zgłaszanie zachowań naruszających uchwałę antysmogową.

Metropolia Krakowska-metropolia możliwości:

Serdecznie gratulujemy wszystkim nagrodzonym w tegorocznej edycji. Szczególnie mocno cieszy, że miasto Kraków stale utrzymuje bardzo wysokie standardy obsługi inwestorów i przedsiębiorców a dzięki takim projektom jak Krakow Metropolitan Area for Business eksperci z Gminy Kraków mogą dzielić się swoją ogromną wiedzą i doświadczeniem z pracownikami innych gmin Metropolii, odpowiedzialnych za rozwój gospodarczy, tworząc dobry klimat do inwestycji w Krakowskim Obszarze Funkcjonalnym.