Zamknij Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Kolejna duża inwestycja w Krakowie

8 minut czytania.

Czy branża gier wideo może korzystać z ulgi podatkowej w ramach Polskiej Strefy Inwestycji? Ostatnia inwestycja realizowana we współpracy z KPT zdecydowanie to potwierdza. Hiszpańska spółka Botticino, część Globant Group podjęła właśnie decyzję o rozpoczęciu działalności w Krakowie. Zainwestuje tutaj ponad 24 miliony dolarów i utworzy 166 nowych miejsc pracy.

Branża gier inwestuje w PSI

Celem planowanej inwestycji jest stworzenie nowej instytucji – spółki, która skoncentruje się przede wszystkim na projektowaniu gier wideo. W Krakowie powstanie Centrum Rozwoju Talentów Gamingowych, zapewniające unikalne możliwości i światowej klasy usługi świadczone producentom gier o globalnym zasięgu. Spółka będzie współpracować z klientami z różnych sektorów, zwłaszcza z przemysłu gier wideo, a także będzie służyć im wsparciem w konceptualizacji, projektowaniu, rozwoju i wdrażaniu produktów.

 

Podejmując decyzję o inwestycji w Polsce, Globant Group kierowała się jasno sformułowanym celem, którym było funkcjonowanie w mieście, gdzie bez trudu znaleźć będzie można najlepszych twórców gier. Ponadto, szukaliśmy miejsca będącego siedzibą firm o światowej renomie, z którymi nasza spółka mogłaby wejść w relacje biznesowe. Stąd wybór był oczywisty – Kraków - mówi jeden z przedstawicieli Globant w Polsce.

W ramach nowej inwestycji w Krakowie, Botticino zamierza zatrudnić 166 twórców gier, na co planuje wydać ponad 24 mln USD w ciągu nadchodzących 5 lat.

 

Najnowsza inwestycja spółki z branży gier wideo pokazuje synergię działań Krakowskiego Parku Technologicznego. Przypomnę, że KPT ponad 10 lat temu dostrzegł potencjał branży gier i od tego czasu rozwija szereg działań wspierających jej rozwój. Jesteśmy organizatorem jednej z największych w tej części Europy konferencji dla tego sektora: Digital Dragons, realizujemy programy inkubacyjne i akceleracyjne, a także badania rynku w tym zakresie – mówi Tadeusz Zaremba, prezes zarządu KPT.

Ponad miliard nakładów inwestycyjnych

 

Tak się złożyło, że decyzja o wsparciu dla firmy z branży gier to jednocześnie inwestycja, dzięki której planowane w tym roku nakłady inwestycyjne w Małopolsce przekraczają miliard złotych. Ten rok, mimo wielkich obaw związanych z ogólną sytuacją gospodarczą i wojną w Ukrainie, przyniósł ponad 30 nowych inwestycji w naszym regionie, a przedsiębiorcy zadeklarowali utworzenie 314 nowych miejsc pracy - podsumowuje Tadeusz Zaremba, prezes zarządu KPT.

KPT wydał w tym roku 32 decyzje o wsparciu, przedsiębiorcy zadeklarowali 1 025 158 202,47 zł. Warto też podkreślić, że 20 przedsiębiorców to małe i średnie firmy, a 25 z nich to polskie inwestycje.

 

Trzeba zaznaczyć, że nakłady inwestycyjne deklarowane w ramach PSI w Małopolsce i powiecie jędrzejowskim przekroczyły już 7 miliardów złotych. To blisko miliard więcej niż wszystkie nakłady inwestycyjne zrealizowane w ramach poprzedniego programu specjalnej strefy ekonomicznej w ciągu ponad 20 lat. A przypomnijmy, że program Polska Strefa Inwestycji działa zaledwie od 4 lat – dodaje prezes zarządu KPT . 

Porównując te dane możemy zaobserwować kilka trendów – mamy teraz więcej firm z kapitałem polskim oraz więcej małych i średnich przedsiębiorców – zauważa Krystyna Sadowska, dyrektor działu obsługi inwestora.

Od 4 lat przedsiębiorcy mogą korzystać z ulgi podatkowej bez względu na miejsce inwestycji. To znacząco ułatwiło proces inwestowania i dało impuls do rozwoju firm z bardzo wielu sektorów.

 

Polska Strefa Inwestycji (PSI) to forma wsparcia dla firm planujących nowe inwestycje. Nowa inwestycja w ramach PSI pozwala na zwolnienie z podatku dochodowego CIT lub PIT, na okres 12 lub 15 lat. Inwestycja może zostać usytuowana na wszystkich terenach (prywatnych i publicznych). O wsparcie może ubiegać zarówno mały, średni jaki i duży przedsiębiorca. W Małopolsce i powiecie jędrzejowskim operatorem PSI jest Krakowski Park Technologiczny.

 

źródło: KPT