Zamknij Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Kolejna firma inwestuje w Niepołomickiej Strefy Inwestycji!

9 minut czytania.

11 czerwca 2021 r. odbyło się uroczyste wkopanie kamienia węgielnego pod nową siedzibę firmy SMAY w Podłężu. Tym samym Niepołomicka Strefa Inwestycyjna powiększyła się o kolejne, dobrze działające przedsiębiotstwo. Szczególnie cieszy fakt, że firma SMAY przygotowując projekt nowego zakładu postawiła na innowacje wpisujące się w ideę Przemysłu 4.0. oraz że takim zainteresowaniem cieszą się tereny inwestycyjne w Niepołomicach.

Uroczyste rozpoczęcie prac:

Wmurowanie kamienia węgielnego odbyło się w obecności właścicieli firmy, wykonawcy inwestycji, władz lokalnych, w tym wicemarszałka województwa Pana Łukasz Smółka oraz Burmistrza Miasta i Gminy Niepołomice Pana Romana Ptaka, przedstawicieli wiodących Instytucji Otoczenia Biznesu, w tym Krakowskiego Parku Technologicznego a także mediów. Rozpoczęto w ten sposób pierwszy etap budowy, który potrwa nieco ponad rok i zakończy się wiosną 2022 r. Łączna wartość inwestycji to ponad 82,5 milionów złotych.

Innowacyjny projekt:

W ramach projektu powstaną: nowoczesny zakład produkcyjno-magazynowy o łącznej powierzchni 18 500 m2, wraz z laboratorium badawczo-rozwojowym oraz 4 kondygnacyjny budynek biurowy o powierzchni 4 500 m2 oraz budynek socjalny o pow. 1 850 m2. Całkowita powierzchnia zabudowy to 21 377 m2. Docelowo inwestycja przewiduje powstanie pięciu budynków stanowiących zespoloną bryłę, a także stworzenie infrastruktury drogowej i zagospodarowanie całego terenu.

Nowy zakład produkcyjny firmy będzie wykorzystywał najnowsze rozwiązania technologiczne, zgodne z ideą Przemysłu 4.0. Idea ta zakłada integrację inteligentnych maszyn, systemów oraz wprowadzanie zmian w procesach produkcyjnych mających w celu zwiększania wydajności wytwarzania oraz wprowadzenie możliwości elastycznych zmian asortymentu. Przemysł 4.0 dotyczy nie tylko technologii, ale też nowych sposobów pracy i roli ludzi w przemyśle. Obiekt firmy SMAY zostanie wyposażony między innymi w: nowoczesne centra obróbki połączone z automatycznymi magazynami surowców, magazyn wysokiego składowania z punktami kompletowania wydań zewnętrznych i wewnętrznych, innowacyjne oprogramowanie do zarządzania procesami produkcyjnymi oraz logistycznymi, nowoczesne rozwiązania w zakresie usuwania pyłów powstałych w procesie obróbki materiałów pylnych (czysta hala), a także systemy, które zautomatyzują procesy wykrawania i gięcia blach. Magazyn będzie wyposażony w nowoczesne zaplecze automatyczne.

Na etapie projektowym firma SMAY nie zapomniała również o komforcie pracowników i gości. W zaplanowano wygodne zaplecza socjalne, stołówkę, sale konferencyjne, strefa wellness i spa, siłownia oraz duży taras na dachu budynku. Odpowiednią jakość powietrza zapewni nowoczesna wentylacja, w tym iFlow, czyli ekologiczny system wentylacji dostosowujący się do zmiennych potrzeb użytkowników i zajętości pomieszczeń, a także fotowoltaika i inne energooszczędne rozwiązania, które wspierają niską emisję budynku.

Kolejna dobra firma w strefie:

SMAY jest dynamicznie rozwijającą się polską firmą produkcyjno-consultingową, działającą na rynku od ponad 32 lat. Dostarcza wysokiej jakości produkty i systemy w branży wentylacyjnej oraz w dziedzinie systemów kontroli rozprzestrzeniania dymu i ciepła. Z jej usług i produktów korzysta około 15 tys. klientów w ponad 27 krajach. SMAY posiada kilka patentów i realizuje własne projekty badawcze. Firma zatrudnia obecnie około 400 osób. Po otwarciu nowej siedziby w Podłężu firma planuje poszerzać swoją kadrę pracowniczą poszukując specjalistów z wielu dziedzin i prowadzić nabór zarówno na stanowiska produkcyjne jak i biurowe.

Gmina przyjazna inwestorom:

Wybór lokalizacji dla nowej siedziby SMAY jest nieprzypadkowy. Blisko sześciohektarowa działka przy ulicy Grabskiej w Podłężu leży na terenie strefy ekonomicznej i ma znakomitą infrastrukturę komunikacyjną – dostęp do autostrady i linii kolejowej oraz miejsce na duży parking dla 371 samochodów osobowych i dostawczych. Sama zaś gmina Niepołomice jest jedną z najpręźniej rozwijających się gmin w ramach Stowarzyszenia Metropolia Krakowska. Dzięki świadomej i skutecznej polityce inwestycyjnej, w strefie swoją siedzibę znalazło już ponad 80 firm, w tym wielkich międzynarodowych koncernów, a dobry klimat inwestycyjny sprawia, że firmy, które już się tutaj ulokowały, decydują się na kolejne reinwestycje w działki w Niepołomicach. Dodatkowo wskazać  należy, że tereny te stanowią obiektywnie jedne z najbardziej atrakcyjnych terenów inwestycyjnych w Małopolsce.

Zdjęcia z tego wydarzenia można obejrzeć tutaj.

 

źródło: https://www.niepolomice.eu/gospodarka/smay-dolacza-do-naszej-strefy/#