Zamknij Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Kolejny sukces gminy należącej do Metropolii Krakowskiej!

6 minut czytania.

Drugie miejsce na 1523 gminy wiejskie w kraju zajęła Gmina Wielka Wieś, zostając laureatem w Ogólnopolskim Rankingu Gmin i Powiatów. Dodatkowo uzyskała ona tytuł: "Super gminy - mistrza wśród samorządowych liderów".

Ogólnopolski Ranking Gmin i Powiatów to bezpłatny i dobrowolny konkurs prowadzony przez Związek Powiatów Polskich. Laureaci typowani są w podziale na: powiaty do 60 tys. mieszkańców; powiaty od 60 do 120 tys. mieszkańców; powiaty powyżej 120 tys. mieszkańców; miasta na prawach powiatu; gminy miejskie i miejsko-wiejskie oraz gminy wiejskie.

Oceniając JST, eksperci ZPP wydają opinię według wielu kryteriów ujętych w dziesięciu grupach tematycznych takich jak: działania proinwestycyjne i prorozwojowe; rozwiązania poprawiające jakość obsługi mieszkańca oraz funkcjonowania jednostki samorządu terytorialnego; rozwój społeczeństwa informacyjnego; rozwój społeczeństwa obywatelskiego; umacnianie systemów zarządzania bezpieczeństwem informacji; promocja rozwiązań z zakresu ochrony zdrowia i pomocy społecznej; wspieranie działań na rzecz gospodarki rynkowej; promocja rozwiązań ekoenergetycznych i proekologicznych; współpraca krajowa i międzynarodowa; działania promocyjne.

 

Gmina Wielka Wieś - członek Metropolii Krakowskiej:

 
Gmina Wielka Wieś położona jest na północy Krakowskiego Obszaru Funkcjonalnego. Zajmuje powierzchnię 48,3 km2. Według danych bazy PESEL liczy ponad 12 000 mieszkańców. Na dogodne położenie gminy składa się bliska odległość od autostrady A4 (5 km) oraz Międzynarodowego Lotniska w Balicach (10 km). Do centrum Krakowa czyli serca Metropolii Krakowskiej z Wielkiej Wsi jest 13 km. Gmina składa się z 12 sołectw. Gmina jest bardzo atrakcyjna turystycznie - 100% powierzchni gminy znajduje się w terenach chronionych Ojcowskiego Parku Narodowego wraz z otuliną oraz Parku Krajobrazowego Dolinki Krakowskie a także Tenczyńskiego Parku Krajobrazowego.
 
 

Gmina atrakcyjna dla inwestorów:

 
Na terenie Gminy Wielka Wieś działa według Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej 1360 podmiotów gospodarczych. Funkcjonuje tu sześć stref gospodarczych o powierzchni łącznej 157,9 ha. Większość aktywności prowadzona jest w pobliżu granicy z Krakowem i w otoczeniu węzłów komunikacyjnych o znaczeniu krajowym. Są to tereny niezwykle atrakcyjne dla potencjalnych inwestorów o czym świadczy ilość firm, które już zdecydowały się na prowadzenie działalności gospodarczej w Wielkiej Wsi. Na terenie stref występują międzynarodowe przedsiębiorstwa takie jak m.in.GLP Kraków Airport Logistics Centre: DB Schenker, Eurocash, RoyalCanin, BidfoodFarutex, Logfarma, Bonito.pl; Crazbud, Maxto, AMC System, Kraków Futura Park, Leroy Merlin, Hydrosolar, Auto Special, Jeronimo Martins, Man, Toyota, Tobacco Trading International Poland, ANG Wentylacja, Nico, Eurotrade, Aplisens, Biedronka, BP, Amstal, Lewiatan, Luskar, Rosa, Equmaster-pierwsza w gminie firma, która uzyskała wsparcie w ramach Polskiej Strefy Inwestycji.