Zamknij Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Kompleksowe wsparcie przedsiębiorców i inwestorów - POP UMK

5 minut czytania.

Już od roku działa Punkt Obsługi Przedsiębiorcy Urzędu Miasta Krakowa, w nowej lokalizacji, przy ul. Zabłocie 22. Jest to miejsce wyróżniające się na tle podobnych rozwiązań instytucjonalnych szerokim zakresem bezpłatnej pomocy dla przedsiębiorców.

 Krakowscy przedsiębiorcy mogą tutaj nie tylko dokonać czynności ewidencyjnych związanych z prowadzeniem firmy, ale także zasięgnąć informacji na temat obowiązków związanych z podejmowaniem i prowadzeniem działalności gospodarczej. Jest to możliwe dzięki temu, że obok  standardowych stanowisk obsługi przedsiębiorcy w POP UMK funkcjonują także punkty konsultacyjne: Krajowej Izby Małopolskiego Oddziału Doradców Podatkowych, Okręgowej Rady Adwokackiej i Urzędu Statystycznego.
 
Punkt Obsługi Przedsiębiorcy  już od wielu lat wspiera osoby zainteresowane założeniem własnej firmy, podobnie jak przedsiębiorców prowadzących biznesy w Krakowie. POP to nie tylko „jedno okienko”, w którym można uzyskać informacje czy załatwić sprawę.
 
Ważnym elementem działań POP-u jest prowadzona od 2007 r. szeroka akcja informacyjno-promocyjna w zakresie możliwości zakładania firm w Krakowie, skierowana do studentów i uczniów krakowskich szkół. Prezentacja „Pierwsza Firma. Krok po kroku” prowadzona jest na krakowskich uczelniach, w szkołach ponadpodstawowych w ramach przedmiotu „Podstawy przedsiębiorczości” oraz „Biznes i zarządzanie”, a także na innych wydarzeniach związanych z przedsiębiorczością czy rynkiem pracy, np. „Targi Pracy i Przedsiębiorczości”, „Światowy Tydzień Przedsiębiorczości”, jak również hakatony, konferencje naukowe czy fora gospodarcze. Tylko w 2023 roku zrealizowano 240 prezentacji, w których uczestniczyło ponad 4 tysiące osób! 
 
POP prowadzony przez Wydział do Spraw Przedsiębiorczości i Innowacji Urzędu Miasta Krakowa funkcjonuje w przestrzeni Klastra Innowacji Społeczno-Gospodarczych "Zabłocie". Dwa nowoczesne budynki klastra A i B, zlokalizowane przy ul. Zabłocie 20 i 22, oferują przestrzenie zapewniającetechniczne i organizacyjne warunki do pracy, nauki i spędzania wolnego czasu dla różnych środowisk, od startupów i mikroprzedsiębiorstw, przez organizacje społeczne i grupy twórcze, po mieszkańców i grupy nieformalne, zainteresowane rozwijaniem aktywności. Całość tworzy niepowtarzalny klimat do rozwoju twórczych, innoawcyjnych przedsięwzięć biznesowych.