Zamknij Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Kraków w gronie Miast Przyjaznych Turystyce

5 minut czytania.

Kraków, wraz z grupą dziewięciu metropolii europejskich rozpoczął drugi etap projektu pod nazwą Tourism Friendly Cities. Przedstawiciele miast – spotykając się i dyskutując – poszukują rozwiązań dla nowej, zrównoważonej turystyki. Właśnie taką turystykę chcą odbudowywać po kryzysie spowodowanym pandemią.

Projekt jest częścią programu URBACT III, współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Program służy wymianie wiedzy i dobrych praktyk pomiędzy miastami i różnymi szczeblami administracji publicznej. URBACT pomaga miastom wypracować praktyczne, innowacyjne i zrównoważone metody, łączące wymiary ekonomiczny, społeczny i środowiskowy. Umożliwia im dzielenie się dobrymi praktykami i zdobytymi doświadczeniami ze wszystkimi profesjonalistami zaangażowanymi w politykę miejską w Europie.

W projekcie Tourism Friendly Cities biorą udział takie metropolie jak: Utrecht, Wenecja, Druskienniki, Rovaniemi, Dún Laoghaire, Cáceres, Braga, Dubrownik, Kraków oraz Genua – jako lider.

Nazwa projektu nabiera nowego znaczenia w czasie pandemii, gdy zamknięte zostały granice większości państw a co za tym idzie zniknęło zjawisko przerostu ruchu turystycznego. Pojawiły się za to wyzwania związane z odbudową turystyki o charakterze zrównoważonym, z poszanowaniem jakości życia mieszkańców i współpracą lokalnych interesariuszy. Realizacja projektu, umożliwia miastom wymianę doświadczeń w zarządzaniu turystyką, a opinie i propozycje rozwiązań poddawane są pod dyskusję w każdym mieście wraz z tzw. Lokalną Grupą Interesariuszy (Urbact Local Group). W Krakowie tworzą ją członkowie Krakowskiego Forum Turystycznego przy Prezydencie Miasta oraz uczestnicy comiesięcznych okrągłych stołów omawiających zarządzanie przestrzenią dziedzictwa Krakowa.

We wrześniu 2021 r. Kraków będzie gościł przedstawicieli miast uczestniczących w projekcie, którzy podejmują wraz z krakowskimi interesariuszami dyskusję nad wdrożeniem istniejących i możliwych rozwiązań równoważenia turystyki.

Więcej informacji o projekcie można uzyskać w Wydziale ds. Turystyki UMK.

Źródło: https://ue.krakow.pl/aktualnosci/242047,229,komunikat,miasta_przyjazne_turystyce_-_krakow_w_projekcie_europejskim.html