Zamknij Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Lokalne rozmowy o rozwoju gospodarczym

6 minut czytania.

Projekt KMA4Business to nie tylko działania skierowane do inwestorów i przedsiębiorców. To również świetna okazja do rozpoczęcia współpracy pomiędzy Instytucjami Otoczenia Biznesu w regionie, a ekspertami zajmującymi się rozwojem gospodarczym gmin.

W ostatnim czasie Metropolia Krakowska wspólnie z Centrum Business in Małopolska przeprowadziła cykl spotkań z przedstawicielami gmin Metropolii, podczas których rozmawiano o terenach inwestycyjnych, lokalnych specjalizacjach czy wyzwaniach, z którymi mierzą się w swojej pracy eksperci gminni.

O wyzwaniach z Gminą Biskupice

15 stycznia odbyło się spotkanie online, podczas którego dokonana została ocena stanu terenów inwestycyjnych w Gminie Biskupice. Mimo braku pełnej gotowości do lokowania działalności na terenach projektowanej SAG, władze gminy aktywnie działają, by przygotować obszar do przyjęcia nowych inwestorów poprzez zapewnienie niezbędnej infrastruktury. Ważnym aspektem spotkania było zapoznanie się z ofertą Centrum Business in Malopolska i nawiązanie dalszej współpracy m.in. z Krakowskim Parkiem Technologicznym.

Jak mówi Wójt Gminy Biskupice Pani Renata Gawlik: „spotkanie pozwoliło Gminie na uszeregowanie działań i zadań, które w przyszłości pozwolą stworzyć lokalną perspektywę rozwoju. Spotkania były dla nas okazją do zdobycia praktycznych doświadczeń, poznania zasad funkcjonowania stref gospodarczych od środka oraz zaczerpnięcia inspiracji z działań, które możemy zaadaptować u nas.”

Zacieśnianie współpracy w Wielkiej Wsi

Wielka Wieś to gmina posiadająca bardzo ciekawą ofertę inwestycyjną. Na terenie gminy występuje duża koncentracja przedsiębiorstw - obszar obejmujący 6 stref gospodarczych o powierzchni 157,9 ha. Podczas spotkania jako główne priorytety gminy w obszarze rozwoju gospodarczego wskazano dalszy rozwój oferty inwestycyjnej oraz zacieśnianie współpracy z przedsiębiorcami. Jednym z efektów wizyty będzie współorganizacja spotkania z przedsiębiorcami mającego na celu sieciowanie oraz stwarzanie warunków do wymiany wiedzy i kontaktów.

Zastępca Wójta Gminy Wielka Wieś Pan Karol Tucharz podkreśla, że:: "zdecydowanie wartością dodaną organizowanych spotkań jest możliwość nawiązania kontaktu z instytucjami, które trwale współpracują z przedstawicielami sektora biznesu zarówno w Małopolsce, jak i całej Polsce. Mogąc czerpać z ich doświadczenia, wzbogacamy swoje możliwości i pomysły dotyczące współpracy z licznymi przedsiębiorstwami działającymi na terenie naszej gminy."

Od września ubiegłego roku przeprowadzono 15 spotkań, a każde z nich wnosiło nowe informacje, ciekawe pomysły i pozwoliło lepiej zrozumieć lokalną perspektywę poszczególnych gmin. Wnioski z tych spotkań znalazły swoje odzwierciedlenie w raporcie, który podsumował wspólne rozmowy o potencjale gospodarczym Metropolii Krakowskiej.