Zamknij Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Metropolia Krakowska atrakcyjna dla zagranicznych inwestorów

7 minut czytania.

Targi EXPO REAL to największe i najważniejsze wydarzenie inwestycyjne w regionie, które przyciąga przedstawicieli branży nieruchomości z Europy. Frekwencja na targach, które odbyły się w dniach 4-6 października 2022 r. w Monachium, w Niemczech była wysoka, bowiem wzrosła o prawie 60% w porównaniu z poprzednim rokiem i osiągnęła w tegorocznej edycji 1887 wystawców i niemal 40 000 odwiedzających. W obecnej sytuacji gospodarczej i międzynarodowej niezwykle potrzebna była wymiana myśli i bezpośrednie spotkania biznesowe.

 

 

 

W ramach projektu „Krakow Metropolitan Area for Business” przedstawiciele Kraków Nowa Huta Przyszłości S.A. wraz z delegacją Gminy Miejskiej Kraków prezentowali potencjał gospodarczy Metropolii Krakowskiej oraz całej Małopolski.

Na specjalnie przygotowanym stoisku wystawienniczym przeprowadziliśmy szereg rozmów biznesowych. Tereny inwestycyjne Metropolii Krakowskiej cieszyły się wysokim zainteresowaniem. W szczególności inwestorzy zwracali uwagę na dostępność dobrze skomunikowanych gruntów pod logistykę miejską i wyspecjalizowaną produkcję. Poszukiwali też uzbrojonych działek pod działalność biurową i hotelową. Dzięki współpracy partnerów projektu, potencjalni inwestorzy poznali ofertę Krakowa, ale i też sąsiednich gmin, z którą już teraz można zapoznać się na naszej platformie promocyjnej w zakładce Tereny Inwestycyjne.

 

Czy branża nieruchomości znalazła się w punkcie zwrotnym?

Targom EXPO REAL towarzyszyły liczne panele dyskusyjne i seminaria, podczas których próbowano odpowiedzieć m.in. na pytanie z jakimi ogólnymi warunkami będzie musiała zmierzyć się branża nieruchomości.

Zwracano uwagę na takie zagrożenia gospodarcze jak rosnąca inflacja, wzrost stóp procentowych, kryzys energetyczny. Zauważono, że nowoczesne budownictwo powinno być w znacznej mierze samowystarczalne energetycznie oraz wzbogacone o rozwiązania z zakresu „smart city”. Eksperci wskazywali na możliwości zwiększenia produktywności poprzez przestawienie się w większym stopniu na prefabrykację, zdigitalizowanie całego łańcucha planowania i realizacji budowy. W wypowiedziach pojawiała się też potrzeba promocji dotowanego budownictwa mieszkaniowego.

 

Expo Real w liczbach

Prawie 40 000 odwiedzających z 73 krajów przyjechało do Monachium, aby wziąć udział w targach EXPO REAL. Łączna liczba uczestników została podzielona na około 19 500 zwiedzających branżowych i 20 456 przedstawicieli firm. Po Niemczech w pierwszej dziesiątce krajów odwiedzających znalazły się: Wielka Brytania z Irlandią Północną, Holandia, Austria, Polska, Szwajcaria, Francja, Czechy, Luksemburg, USA i Hiszpania.

1887 wystawców pochodziło z 33 krajów. Po Niemczech w pierwszej dziesiątce krajów wystawców znalazły się: Austria, Holandia, Szwajcaria, Polska, Wielka Brytania i Irlandia Północna, Francja, Portugalia, USA i Czechy z równym udziałem, Rumunia.

***

Udział w targach EXPO REAL 2022 związany jest z realizacją projektu współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (Regionalny Program Operacyjny Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020) pn. „Krakow Metropolitan Area for Business” realizowanego przez Kraków Nowa Huta Przyszłości S.A. w partnerstwie z Gminą Miejską Kraków, Stowarzyszeniem Metropolia Krakowska i Izbą Przemysłowo-Handlową w Krakowie.