Zamknij Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Model Funkcjonalno-Przestrzenny, czy to już czas na podsumowanie?

8 minut czytania.

29 lipca 2021 r. odbyło się ostatnie spotkanie z serii warsztatów strategicznych, podczas których wspólnie pracowaliśmy nad modelem struktury funkcjonalno-przestrzennej Metropolii Krakowskiej. Przypomnijmy, że model jest obligatoryjnym elementem przygotowywanej w ramach stowarzyszenia strategii ponadlokalnej, która ma określać ramy współpracy 15 gmin Krakowskiego Obszaru Funkcjonalnego na kolejne 10 lat. Przyzwyczailiśmy się już do tego, że  okres wakacyjny nie jest dla nikogo przeszkodą do intensywnej pracy w ramach struktur Metropolii. Tak było i tym razem, co pokazuje, jak bardzo zależy nam na wspólnym wypracowaniu poszczególnych części Strategii Metropolii Krakowskiej do 2030 r.  

Warsztatowo o celach:

Współpraca ponadlokalna powinna opierać się na wspólnych celach. Ich identyfikacja jest jednym z najważniejszych zadań przy opracowaniu Strategii. Na szczęście ten etap mamy już zasobą. Natomiast w pierwszej części warsztatów, ponad 30 uczestników dyskutowało o formie prezentacji przestrzennej na przygotowywanym modelu kierunków działań i celów przyszłej strategii Metropolii Krakowskiej. Wbrew pozorom nie był to temat łatwy, gdyż musimy pamiętać, że gminy Metropolii Krakowskiej zdecydowały się rozwijać współpracę ponadlokalną aż w 7 głównych dziedzinach,  w których chcemy zrealizować kilkadziesiąt ambitnych celów i kierunków działań. Do tego nie każdy cel da się zaprezentować graficznie w prostej formie.  Dlatego bardzo ważne w takim procesie jest dobre odczytanie intencji strategii i przeniesienie najważniejszych ustaleń (a nie wszystkich) na model. Trzeba pamiętać, że przy dużej ilości danych i wartstw modelu, nie wszystko da się na nim pokazać. Tym bardziej cieszy wypracowanie podczas warsztatów wspólnych rozwiązań.

Bardzo ważną z punktu widzenia końcowego modelu struktury funkcjonalno-przestrzennej  była druga część warsztatu, podczas której przedstawiciele gmin, podzieleni na grupy, starali się wspólnie omówić wypracować ramy do części tekstowej modelu.  Aktywizacyjna forma tej części, w której moderator najpierw proponował pewne rozwiązania a następnie zapisywał pomysły i sugestie przedstawicieli gmin, pozowliła  wypracować wspólnie zalecenia, rekomendacje i wnioski dotyczące m.in. terenów i form zabudowy, terenów zielonych czy komunikacji, które na pewno znajdą swoje odzwierciedlenie w modelu i będą stanowiły drogowskaz do wykorzystania w dalszych, realizowanych przez SMK projektach. Szczególnie istotne jest to, że dzięki wspólnej pracy, wypracować można było rozwiązania, które są akceptowalne dla pracowników gmin i którzy widząc szerszy, metropolitalny zakres modelu nabierają pewności, że osiągany podczas warsztatów konsensus jest niezbędny do rozwoju całego obszaru.

To dzięki Wam powstaje model:

Ostatnia część warsztatów stanowiła podsumowanie dotychczasowych prac nad modelem funkcjonalno-przestrzennym, podczas której padło wiele podziękowań.

I z tego miejsca warto raz jeszcze wskazać na ogromną pracę pracowników gmin Metropolii Krakowskiej, którzy poświęcili swój cenny czas dzieląc się wiedzą i doświadczeniami, po to by wspólnie wypracować jeden dokument, który będzie stanowił podstawę do poważnych rozmów o przestrzeni Metropolii Krakowskiej w przyszłości. Nie mamy żadnych wątpliwości, że bez aktywnego zaangażowania samorządowców nie byłoby możliwe wypracowanie tego dokumentu, którego ostateczną treść poznamy już 3 września 2021 r.

Dodatkowo warto wskazać również na dużą rolę spotkań, które udało nam się przeprowadzić jeszcze przed rozpoczeciem prac nad modelem z przedstawicielami Departamentu Strategii Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, którzy dzielili się z nami swoją wiedzą i doswiadczeniem i dzięki którym łatwiej było nam wejść w ten nowy dla wszystkich temat.

Z kolei już w październiku 2021 r. model struktury funkcjonalno-przestrzennej Metropolii Krakowskiej przekazany zostanie do konsultacji publicznych, razem z całym projektem Strategii Ponadlokalnej.

Już dzisiaj zachęcamy do lektury ww. dokumentu i podzielenia się swoją wizją rozwoju obszaru, na którym wszyscy mieszkamy, pracujemy i który jest naszym miejscem na Ziemi.

To również może Cie zainteresować: