Zamknij Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Obwodnica Podłęża zwiększa atrakcyjność Niepołomickiej Strefy Inwestycyjnej

4 minuty czytania.
Tir jadący nowo wybudowaną obwodnicą Podłęża a w tle przyczepa tira stojąca na poboczu

10 marca br. otwarta została obwodnica, która odciąży Podłęże i Niepołomice, zwiększy bezpieczeństwo oraz poprawi dostęp do Niepołomickiej Strefy Inwestycyjnej.

Inwestycja pochłonęła ponad 62 mln zł. Dofinansowanie z Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego wyniosło 34 mln zł, a wkład budżetu państwa to 4 mln zł. Z budżetu gminy Niepołomice na przedsięwzięcie przeznaczono ponad 24 mln zł.

W ramach zadania powstało 2,2 km nowej drogi, łączącej wschodnie rondo przy zjeździe z autostrady z ulicą Kwiatkowskiego w Niepołomickiej Strefie Inwestycyjnej.

Wyczekiwana od dawna obwodnica była od początku planowana w pakiecie ze zjazdem z autostrady (otwartym w 2020 roku). Umowę na ten odcinek drogi podpisali burmistrz Roman Ptak, Andrzej Gruszka oraz Arkadiusz Kierkowicz z – wyłonionej w przetargu – Eurovii 15 stycznia 2019.

Jednak, by powstał wspomniany 2,2 km odcinek nowej drogi, konieczne było wybudowanie dwóch przepustów nad rzekami Bogusławą i Podłężanką oraz 150-metrowej estakady nad torami kolejowymi. To właśnie te obiekty inżynieryjne – stanowiące główny koszt – wymagały czasochłonnych uzgodnień z Wodami Polskimi i koleją, co ostatecznie opóźniło początek robót przy budowie obwodnicy.

 

Włodarze gminy Niepołomice podkreślają, że na tym nie kończą się duże inwestycje komunikacyjne w gminie, polepszające dostęp do terenów inwestycyjnych. Zostały już zagwarantowane środki na realizację II etapu obwodnicy Niepołomic. Inwestycja obejmować będzie częściową przebudowę ulic Wimmera, Kolejowej oraz Kwiatkowskiego, a także przebudowę siedmiu skrzyżowań w tym rejonie.

Łączące się w jeden ciąg komunikacyjny: zjazd z autostrady A4, obwodnica Podłęża oraz rozbudowana obwodnica Niepołomic kończąca się na drodze krajowej 75, zapewnią zmniejszenie ruchu samochodowego w centrum Niepołomic, ograniczą praktycznie do minimum wjazd ciężkich samochodów do miasta, a przebudowane skrzyżowania poprawią bezpieczeństwo i skutecznie upłynnią ruch w Niepołomickiej Stefie Inwestycyjnej.

 

źródło: niepołomice.eu