Zamknij Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Premie na własny biznes na wsi!

3 minuty czytania.
na pierwszym tle zdjęcia znajduje się pole zboża, a w tle widać zachodzące słońce

Do 30 listopada br. można składać wnioski o dotację na rozwój biznesu na wsi i otrzymać od 150 do 250 tysięcy złotych. Jeżeli chcesz otworzyć nową firmę, skorzystaj z premii ARiMR.

Wsparcie skierowane jest do rolnika, małżonka rolnika oraz domownika, którzy są ubezpieczeni w KRUS w pełnym zakresie, nieprzerwanie co najmniej od 12 miesięcy przed złożeniem wniosku.

O wsparcie mogą się starać osoby rozpoczynające działalność po raz pierwszy oraz osoby, które przez 2 lata poprzedzające złożenie wniosku miały zawieszoną lub zakończoną działalność a także osoby, które chcą rozszerzyć biznes o nowy rodzaj działalności pozarolniczej.

 

Wysokość premii uzależniona jest od liczby miejsc pracy, które rolnik planuje otworzyć:

  • przy 1 miejscu – 150 tys. zł,
  • przy 2 miejscach – 200 tys. zł,
  • przy 3 miejscach -250 tys. zł.

Środki wypłacane są w dwóch ratach: pierwsza (80%) po wydaniu decyzji o przyznaniu pomocy, druga po realizacji biznesplanu. Do 70% kwoty premii musi być wydane na inwestycje w środki trwałe, czyli np. zakup nowych maszyn i urządzeń, środków transportu czy wyposażenia. Pozostałe 30% można przeznaczyć na wydatki bieżące związane z prowadzeniem działalności.

Szczegółowe informacje oraz dokumenty aplikacyjne znajdują się tutaj.

 

Źródło: Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa